- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Cilt BakımıYanık İzi İçin En Etkili Doğal Tedavi Yöntemleri

Yanık İzi İçin En Etkili Doğal Tedavi Yöntemleri

Güneş, ısı, elektrik, kimyasallar nedeniyle medyana gelen yanıklar için öncellikle tıbbi destek almak gerekir. Daha sonra yanık izleri için doğal tedavi yöntemleri uygulayarak cildinizdeki yanık izlerini iyileştirmek mümkündür.

Yanık İzleri Nasıl Geçer?

Yanık izleri farklı derecelere sahip olarak erken müdahale ile tıbbı destek alınması gerekir. Daha sonra iyileşmesini hızlandırmak için etkili doğal tedavi yöntemlerini uygulayarak cildinizdeki yara izlerine veda edebilirsiniz. işte yanık izleri için etkili doğal yöntemler…

1- Sarı Kantaron Yağı

sarı kantaron yağı

Yanık izinde kullanılan doğal tedavi yöntemlerin ilk başında sarı kantaron yağı bulunur. Sarı kantaron yağı yara ve yanık izleri üzerinde iyileştirme etkisine sahiptir. Hücre yenileme ve onarma özelliği sayesinde hücre yenilemesi yaparak yanıkların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Yanık izi olan bölgeye düzenli olarak sarı kanton yağı uygulayarak etkisini görebilirsiniz.

2- Aloe vera Jeli

aloe vera jeli

Yanık izi için doğal tedavi yöntemlerinden birisi aloe veradır. Aloe veranın antienflamatuvar  ve doku iyileştirme özelliği sayesinde güneş yanıkları gibi 1.ci ve 2.ci derecedeki yanıkları iyileştirme etkisi görülür. Bunun için aloe veranın yaprağından jelini çıkartarak yanık izine masaj yaparak uygulanması gerekir.

3- Hindistancevizi Yağı

hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı, cilt bakımında sıkça tercih edilen ve cilt sağlığını destekleyen doğal yağlardan birisidir. Yara ve yanık izleri üzerinde doku onarıcı etkisi görülür. İçerdiği E vitamin sayesinde yanıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan hindistancevizi yağını yanık izleri iyileşene kadar uygulanması gerekir.

4- Bal

bal sürme

Yanık izi için en etkili doğal tedavi yöntemlerinden birisi baldır. Bunun için organik balı tercih ederek düzenli bir şekilde yanık izi bölgesine uygulanması gerekir. Bal Antibakteriyel ve antienflamatuar özelliği sayesinde yanık izinin mikrop kapmasını engelleyerek hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Bunun yanında yanık izi bölgesinde meydana gelen ağrıları da dindirici özelliğine sahiptir.

ilginizi Çekebilir: Balın Cilde Faydaları Nelerdir? 

5- Çiğ Patates

çiğ patates

Yıllardır yanık izi  için kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden birisi olan çiğ patates, İçerdiği potasyum sayesinde yanık izleri geçirmede etkisi görülür.

Yanık izi olan bölgeye kabuğunu soyarak ince ince dilimlediğiniz patatesi yerleştirin. ya da patatesi rendeleyerek yanık bölgesinin üzerine yapıştırabilirsiniz. 2-3 saat bekletilen çiğ patates yanık bölgesinde ağrı ve kaşıntıyı alacaktır. 1.ci ve 2ci derecedeki yanıklar için çiğ patates yöntemini uygulayabilirsiniz.

6- Elma Sirkesi

elma sirkesi

Antiseptik ve antibakteriyel özelliğine sahip olan elma sirkesi, yanık üzerinde iltihap oluşumunu engeller ve oluşan iltihapları temizler. bu sayede yaranın hızlıca iyileşmesini sağlar. Yanıktan dolayı medyana gelen ağrıyı da hafifleten elma sirkesini yanık izi bölgesine bir pamuk yardımı ile tampon hareketlerle uygulayınız.

7- Soğuk Çay

soğuk çay

Yanık izi için en etkili yöntemlerden birisi soğuk çaydır. Yanık izinin iyileşmesini ve meydana gelen kaşıntıyı gidermeye yardımcı olan soğuk çay, içerdiği tanin maddesi sayesinde yara üzerinde tahriş oluşumunu engeller. bunun için 3 poşet siyah siyah çayı 1 bardak soğuk suda bekleterek yanık bölgesine koyun ve üzerini sarın. Böylelikle yanık üzerindeki ekileri azaltarak hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

8- Lavanta Yağı

lavanta yağı

Antioksidan ve antibakteriyel özelliğine sahip olan lavanta yağı ile  yanık izini iyileştirmek mümkündür. Lavanta yağı, doku hasarını onarır ve yanık  bölgesinin iltihap oluşumunu engeller. Bunun için lavanta yağını yanık bölgesine masaj yaparak düzneli kullanımda etkilerini görebilirsiniz.

Bonus: Homm life Ballı Krem

homm life ballı krem
SİPARİŞ VERMEK İÇİN TIKLAYIN

Yanık ve yara izlerinin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan homm life ballı kremi tavsiye ederiz. homm life ballı kremin içeriğinde eyer alan sarı kantaron özü, zeytinyağı, B5 gibi vitaminler ve doğal özler ile birlikte yanık ve yara olan bölgeleri iyileşmesini sağlayarak yeni hücre oluşumunu sağlar. Siz de yara ve yanıkların tedavisi için homm life ballı kremi tercih edebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article