- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç BakımıYağlı Saçlar İçin Doğal Çözüm Yolları Nelerdir?

Yağlı Saçlar İçin Doğal Çözüm Yolları Nelerdir?

Yağlı saçlar kadın erkek herkesin en çok şikayet ettiği konulardan biridir. Saçlar neden yağlanır? her yaştan herkesin en çok merak ettiği konulardan biridir aslında.

Saçların yağlanması tamamen doğal ve fizyolojik bir süreçtir. İlk olarak bunun farkında olmalı, herhangi bir hastalık ya da hastalığın belirtisi olarak düşünmemek gerekir.

Yağlı Saçlar
Yağlı Saçlar

Saçlar Genetik ve Çevresel Kaynaklı Olabilir

Saçlar çeşitli sebeplere bağlı olarak yağlanır. bunun çeşitli ve farklı sebepleri olmaktadır. mühim olan bu sebepleri öğrenmeli ve uzman desteği alarak çözülmeye çalışılmalıdır. Saç yağlanmasının genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklandığı unutulmamalıdır.

Saçların Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Saçların yağlanmasının temel kaynağı, kafa derisidir. Kafa derisinin yağlanmasıyla beraber saç telleri de yağlanmaya başlar. Saçların yağlanmasının sağlık açısından hiçbir risk faktörü taşıdığı düşünülmemelidir. Öyleyse saçlara neden yağlanır? Gelin hep beraber bir göz atalım.

 • Düz saç tipine mensup kişilerde saç yağlanması, kıvırcık saç tipine sahip kişilere göre daha fazla rastlanılan bir durumdur. Bunun temel nedeni de yağlanmanın düz saçlara daha kolay ulaşılır olmasından kaynaklandığıdır.
 • Sık aralıklarla saçlara dokunulmada saçların daha kolay ve sık yağlanmasına neden olmaktadır.
 • Banyo da aşırı sıcak su kullanımı da saçların sık ve erken yağlanmasına neden olmaktadır.
 • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları da saçların yağlanmasında ciddi etkendir.
 • Yanlış şampuan kullanımı ve zararlı saç ürünlerinin de kullanımı saçları yağlandırır.
 • Hayatınızdaki ciddi streslerde saçlarınızın yağlanmasında ciddi etkendir.

Saçların Yağlanması Engellenebilir Mi?

 • Saçlarınızı sık aralarla taramaktan kaçının. Sürekli taranan saçlar, derideki yağların saçlara ulaşmasını hızlandırır.
 • Saçlarınız için kullandığınız, saç kremlerini kesinlikle saç diplerine ulaşmasını engelleyin.
 • Sık aralıklarla yağlanan saçlara sahipseniz, kuru şampuan kullanmaya özen gösterin. Kuru şampuan, saç diplerinize ulaştıktan bir iki dakika sonra, büyük dişli bir tarak yardımıyla saçlarınızız tarayın.
 • Saç kremlerinizi saç diplerinize sürmekten kaçının.
 • Kimyasal içerikli saç köpüğü, jöle ve saç spreylerini, saç diplerinizden uzak tutun.
 • Beslenme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirebilirseniz, saçlarınızdaki yağlanmayı azaltabilirsiniz.
 •  Saçlarınızı kuru tutmaya çalışmayın. Kafa derisi kuru olan s açların nemlenmesi için fazlaca yağ salgılar, böylece saçlarınız fazlaca yağlanır. Bunun için saç işlemlerinizde kullandığınız saç şekillendiricileri sık sık kullanmayın.
 •   Banyo sırasında ılık su kullanmaya dikkat edin. Fazlaca sıcak su, saçların yağlanmasına sebebiyet verir.
 • Saç yıkama işlemleriniz için kimyasal içerikli şampuanlardan, olabildiğince uzak durun. Tamamen bitkisel içerikli saç şampuanları tercih edin.
 • Cilt tipinize en uygun, yağlı saçlar için özel tasarlanmış doğal şampuanları kullanın

Yağlı Saçlara Evde Basit Çözümler

 Lavanta Mucizesi

Yağlı saçlarınız için en iyi tariflerden biri olan lavanta tarifi ile saçlarınızda yağlanmanın ciddi anlamda azaldığını görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, aktarcıdan kolayca temin edebileceğimiz kuru lavanta yapraklarını, 3-4 bardak suyun içine atarak beş dk. Kadar kaynatın.

Kaynama işleminden sonra suyun ılımasını bekleyin. Ilıyan suyun içine ellerinizi sokup ıslatın böylece ıslanan ellerinizle saçlarınızı dipten uca doğru nemlendirin. 20 dk. Kadar bekledikten Sonra Saçlarınızı Yıkayın. İşte Bu Kadar.

Karbonat Mucizesi

Hiç akıllara gelmeyen mucizevi karbonat etkisi ile saçlarınızdaki yağlanmanın önüne geçebilirsiniz. Üstelik çok basit bir tarif ile.

3 su bardağının içine, tam doldurulmuş bir su bardağı karbonatı dökün ve iyice karıştırın. Elinizin altında bir sprey şişesi var ise bu karışımı şişenin içine dökün. Saçlarınızı hafif nemli iken, bu karışımı saçlarınızın dibinden uçlarına doğru sıkın. Yaklaşık 10 dk. Bekleyin. Daha sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Siyah Çay Mucizesi

Çok basit ve zahmetsiz çay mucizesi ile saçlarınızdaki yağlanmanın önüne maliyetsiz bir şekilde geçebilirsiniz.  Çayınızı içtikten sonra, kalan çayın keyifle soğumasını bekleyin. Soğumuş çayı ellerinizi ıslatarak, dipten uca doğru nemlendirerek uygulayın. Yaklaşık 15 dk. Bekleyin. Sonrasında temiz su ile durulayın. Haftada birkaç kez bu işlemi tekrar ederek, saçlarınızdaki yağlananın ciddi anlamda azaldığını göreceksiniz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir.

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri
Saç Bakım Önerileri

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]