- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Yüz Bakımı & MakyajSuya Dayanıklı Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Suya Dayanıklı Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Suya dayanıklı makyaj özellikle yazın havuza girince ve sıcaklara karşı dayanan terleme yüzünden akmaması için yapınla makyajdır. Suya dayanıklı makyaj için kullanılan tüm ürünlerin su geçirmez yapıda yani waterproof ürünler olması gereklidir.

Bu makyajı taktığımız maskelere bulaşmaması içi de kullanabilirsiniz. Günümüzde pandemi nedenle taktığımız maskeler artık bir aksesuarımız haline geldi ve içerisinde makyaj kalıntısı çıkması hiç de hoş olmuyor!

Suya Dayanıklı Makyaj Nasıl Yapılır?

Suya dayanıklı makyaj

Suya dayanıklı makyaj için aşağıda saydığımız adımları sabırlı bir şekilde takip etmeniz yeterlidir. Bu şekilde yapınca gün boyu sabit kalan havuza girseniz dahi çıkmayan ve suya dayanıklı makyaja sahip olacaksınız.

1- Cildinizi Arındırın ve Nemlendirin

Makyaj öncesinde cildiniz temizleyin ve pürüzsüz bir zemin hazırlayın. ihtiyaç varsa maske ve peeling yapın, tonikleyin. Ardından nemlendiricinizi sürün. Emildikten sonra cilt tipinize uyan bir makyaj bazı kullanın ve yüze dağıtın. Makyaj bazı makyajın daha sabit kalmasını sağlar ve cildi makyaja hazırlar.

2- Suya Dayanıklı Ten Ürünleri Kullanın

Öncelikle sivilceleriniz varsa üzerine kapatıcıdan sürün ve parmakla dağıtın. Ardından renkli nemlendirici ve ya fondöteni cildinize sünger veya fırça ile uygulayın. Kullandığınız ürünler mutlaka su geçirmez yapıda olmalıdır. Ten ürününü sürerken süngerle hafif bastırın tampon hareketlerle gerekirse iki kat uygulayın. Bu şekilde daha kalıcı bir makyaj olacaktır.

3- Pudra ile Sabitleyin

Bu aşamada hem transparan yani şeffaf yapılı hem de suya dayanıklı bir pudra ile T bölgenizden ve diğer yerlerden geçin. Transparan pudra sayesinde hem makyaj daha sabit ve kalıcı hale gelir hem de ciltteki fazla nem ve yağı alarak makyajın bozulmasını önler.

4- Likit Ürünler Kullanın

Suya dayanıklı makyaj için toz yerine daha çok likit ürünler kullanmaya özen gösterin çünkü sıvı yapıdaki ürünler cilde daha çok tutunur. Allık ve bronzer uygulayacaksanız likit ve suya dayanıklı ürünler seçin. Yanağınız üst kısımlarına parmakla uygulayın ve dağıtın. Bunları sürerken burun bölgesine çok yaklaşamaya dikkat edin. Aydınlatıcı adımı da atlamayın. Seçtiğiniz likit bir aydınlatıcıyı elmacık kemiklerinize şakaklarınıza kaş altına ve dudak üstünüze uygulayın ve dağıtın.

Göz makyajına geçtiğinizde öncelikle göz kapağı için ayrı bir makyaj bazı uygulayın ve makyajın daha sabit olmasını sağlayın. Ardından üstünden likit bir farı parmaklarınızla uygulayın. Likit veya metalik farlar parmak ile fırçaya göre daha iyi uygulanır. Pigmentli bir ürün kullanmaya özen gösterin.

Göz makyajını suya dayanıklı bir maskara uygulayarak tamamlayın. Suya dayanıklı kaliteli bir maskara olması çok önemli çünkü hiçbirimiz makyaj akınca bir pandaya dönüşmek istemeyiz. Eyeliner kullanacaksanız da suya dayanıklı bir kuyruklu eyeliner çekebilirsiniz. Suya dayanıklı bir göz kalemini de kirpik diplerinize uygulayarak makyajı tamamlayabilirsiniz.

Kaşlar için ise suya dayanıklı bir ürün ile kaş boşluklarınız doldurun ve kaşlarınızı yukarı doğru tarayarak sabitleyin.

5- Suya Dayanıklı Ruj Seçin

Ruj seçimi için suya dayanıklı mat bir ruj kullanabilirsiniz. Bunun için ruju bir kat sürün ve sütünden transparan pudrayı fırça ile geçin. Ardından bir kat daha ruju sürün. Bu sayede rujun kalıcılığı daha fazla olacaktır.

6- Sabitleyici Sprey Kullanın

Suya dayanıklı makyajın son adımı olarak makyaj sabitleme spreyini yüzünüze 15 cm uzaktan gözlerinizi kapatarak sıkın ve kurumasını bekleyin. İşte suya dayanıklı makyajınız hazır. Bu makyajı günlük hayatta ve dayanıklı makyaj istediğiniz her vakit kullanabilirsiniz. Gün içinde yağlı yiyecekler yenilip içildiğinde ruj çıkabilir onun dışında ise bu makyaj gün boyu sabit kalacaktır.

Yukarıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak suya dayanıklı makyaj yapabilirsiniz. Hem kalıcı olması hem de daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Pratik ve Muhteşem Görünen Sonbahar Makyajı

Cilt Tonu Eşitliği için Ne Yapılması Gerekir?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Sonraki İçerikKimyasal Peeling Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article