- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Yüz Bakımı & Makyajmakyaj temizliği4 Adımda Suya Dayanıklı Makyaj Çıkarma Yöntemleri

4 Adımda Suya Dayanıklı Makyaj Çıkarma Yöntemleri

Suya dayanıklı makyaj özellikle yazın tere ve sıcağa karşı makyajın dayanması için sıklıkla yapılan makyajdır. Ayrıca günümüzde pandemi döneminde sürekli maske takmak zorundayız. Bazen maske yüzünden yaptığımız makyajlar çıkıyor bulaşıyor ve şekli bozuluyor. Bunu önlemek için suya dayanıklı makyaj yaparak özel günlerinizde makyajın kalıcılığını arttırabilirsiniz.

Suya Dayanaklı Makyaj Nasıl Çıkarılır?

Suya dayanıklı makyaj yaparken suya dayanıklı olan ürünler kullanılır. Suya dayanıklı makyajın çıkarması ise zordur. Fakat doğru ve etkili ürünler kullanırsanız bu makyajı da tek adımda ve kolayca çıkarabilirsiniz. Bu yazımızda suya dayanıklı makyajı ciltten nasıl cildi çekiştirmeden çıkarabiliriz bunu anlattık. İşte 4 Adımda suya Dayanıklı Makyaj çıkarma Yöntemleri…

suya dayanikli makyaj nasil çıkarılır

İlginizi Çekebilir: Suya Dayanıklı Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?

1- Makyajınızı Doğal Yağlardan Biri İle Yumuşatın

Suya dayanıklı makyajı öncesinde bir bebe yağı, makyaj temizleme yağı veya lavanta yağı gibi bir yağla silerken yumuşatabilirsiniz. Bu sayede makyajı çıkarmak çok daha kolay olacaktır. Özellikle bu işte bebe yağı kullanmak hem daha ekonomiktir hem de bebe yağı temiz içerikli olduğu için tercih edilebilir. Ayrıca bebek yağı göz yakmadığı için makyaj çıkarmada hem etkili hem de idealdir.

Bunun dışında jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı gibi nem verme özelliği yüksek ürünler kullanabilirsiniz. Ancak çay ağacı gibi yüksek aromalı ve keskin kokulu yağlar kullanmak makyaj temizliğinde uygun değildir. Öncelikle yağdan ellerinize alarak ısıtın ve tüm ciddinizi ovalayarak makyajı akıtın.

2- Miceller Su ile Cildinizi Temizleyin

Yağ ile makyajın kabasını akıtıp ılık suyla yıkadıktan sonra cildiniz micellar su ve pamuk ile silin. Gözünüzü ve göz çevrenizi göz makyajı çıkarıcı ile temizlemeye dikkat edin. Makyaj temizleme ve diğer ürünlerin alkol içermemesine dikkat edin. Çünkü alkol içerikli ürünler cildi daha çok kurutur. Göz çevresini temizlerken nazik davranın ve çekiştirmeyin. Ardından kulak pamuğu ile kirpik diplerinizi ve kirpikleri iyice temizleyin.

Kirpiklerde makyaj kalıntısı bırakmak kirpiklerin zayıflayarak dökülmesine neden olur. Bu nedenle kirpik bakımını önemlidir. Krem yapılı bir temizleyici ürün ile tüm cildinizi temizleyip su ile durulayın. Bu işlemleri yaparken boyun bölgenizi de dahil etmeyi unutmayın.

3- Cilt Tipinize Uygun Bir Tonik Kullanın

Cilt bakım rutinlerin en önemli adımından olan tonikleme adımını atlamamak gereklidir. Çükü tonik adımı atanırsa temizlenen gözenekler açık kalarak kir ve yağla tekrara dolabilir. Bu nedenle alkol içermeyen temiz içerikli bir tonik seçerek cildinizi her gün bununla temizlemelisiniz.

Eğer kuru ciltliyseniz daha çok nemlendirici etkisi olan tonik kullanmalısınız. Yağlı cilde sahipseniz ciltteki fazla yağı alan bir tonik kullanmalısınız. Tonik olarak gül suyu harikadır ve her cilt tipine uğundur. Ancak mutlaka organik gül suyu kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Tonik ile cildinizi ve boyun bölgeniz ovalayarak temizleyin ve bu sayede kalan tüm makyaj kalıntılarından kurtulun.

4- Cildinize Önce Serum Sonra da Nemlendirici Uygulayın

Cildinizi tonikle de yatıştırdıktan ve iyice arındırdıktan sonra artık serum ve nemlendirme aşamasına gelebilirsiniz. Öncelikle düzenli kullandığınız bir C vitamini serumu veya başka serumlar varsa boyun bölgesiyle birlikte tüm cilde masaj yaparak uygulayın. İyice emdikten sonra nemlendiriciniz uygulayın. Ardından göz çevresi kreminiz göz çevresine nazik hareketlerle uygulayın ce cilt bakım rutininiz bitirin.

Bu aşamada eğer belli bir yaş üstündeyseniz anti aging krem ve serumlar kullanmaya dikkat edin. Göz çevrenizde yağ bezecikleri varsa su bazlı bir göz çevresi kremi uygulamaya özen gösterin. Özellikle yağ içerikli ürünleri dikkatli kullanmaya ve göz çevresine çok getirmemeye dikkat edin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article