- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç BakımıSoğuk Havalarda Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Soğuk Havalarda Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Soğuk havalarda saç bakımı nasıl olmalıdır? Tıpkı cildimiz gibi saçlarımız da soğuk havalarda daha yoğun ve daha özenli bakımlar ister. Soğuk hava saçları kurutur ve yıpratır. Bu nedenle soğuk havalarda saçlara yoğun nem içeren bakımlar uygulanmalıdır.

Soğuk Havalarda Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır
Soğuk Havalarda Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kışın Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar 

  • Daha Az Şampuan Kullanın

Kış aylarında her gün saçları şampuanlamak saçın daha çok kurumasına ve daha çok yıpranmasına yol açar. Bundan dolayı özellikle kış aylarında her gün değil, 2-3 günde bir saçları yıkamaya özen göstermek gerekmektedir. Duşa girilmesi gerekiyorsa, saçların bir saç bonesi ile kapatılması gerekir.

Kullandığınız şampuanın saçı beslemesi, vitaminler içermesi zararlı kimyasallar içermemesi de saç sağlığı için oldukça önem arz etmektedir. Eğer saçlarınız her gün çok yağlanıyorsa, bunun önüne geçmek için kuru şampuan veya bebe pudrası kullanabilirsiniz. Çünkü her ikisi de saçtaki fazla yağı alır ve bir gün daha idare etmenizi sağlar.

  • Saçlarınızı  Ilık Suyla yıkayın

Saçları çok sıcak suyla yıkamak daha cansız ve mat olmasına yol açar. Uzun vadede saçların kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Özellikle de kış aylarında saçları sıcak suyla yıkayıp soğuğa maruz bırakırsanız saçlar sağlığını kaybeder ve cansızlaşır.

Bunun için ılık suyla saçları yıkamak daha sağlıklı saçların oluşmasına neden olacaktır. Saçlar için ara ara soğuk duş yaparak şok etkisi yaratmak da saçların sağlıklı olmasında rol oynamaktadır.

  • Ahşap Dişli ve Geniş Taraklar Kullanın

Plastik taraklar kullanmak saçı elektriklendirir ve saça zarar verir. Bunun yerine saçınızı açmayı kolaylaştıran geniş ve ahşap dişli taraklar kullanabilirsiniz. Ahşap taraklar saçların daha yumuşak şekilde taranmasına yardım eder. Böylece hem saçlarınız elektriklenmeyecek, hem de daha kolay taranacak ve saçlarınız kırılmaya karşı direnç gösterecektir.

  • Fön Makinesini Orta Sıcaklıkta Kullanın

Soğuk havalarda saç kurutma makinesi kullanmamak elbette saçların sağlığı açısından faydalı değildir. Yüksek sıcaklığa maruz kalan saçların, nem dengesi ciddi anlamda kaybolmaktadır. bu da ilerleyen süreçlerde, saçların sağlıksız ve dirençsiz bir duruma düşmesine neden yaratmaktadır.

Bunun için saç kurutma makinesini, mutlaka korucuyu aparatlar ile birlikte ve ılık aylarda kullanmaya gayret gösterin. Böylece saçlarınız daha fazla zarara maruz kalmayacaktır. Ayrıca saç kurutma makinesi uygulamadan önce ısıya karşı koruyucu bir saç kremi kullanacak olursanız, saçlarınız ısıya kaşı korunmuş olacaktır.

  • Etkili Saç Maskeleri kullanın

Kış aylarında sadece cilt değil saçlarınız ve kafa deriniz de pullanır ve dökülür. Bunun için kafa derisi bakımı önemidir. Haftada 2-3 kez saçınıza yoğun nem veren saç maskeleri uygulamalısınız. Böylece saçlar canlı bir görünüme kavuşacağı gibi kafa derisi nemlenir ve kuru deri yapısından kurtulur. Saçlar için vitamin serumları da kullanarak daha güçlü ve uzun saçlara sahip olabilirsiniz.

  • Saç kırıklarını mutlaka aldırın

Kış aylarında saçlar daha hızlı ve kolay kırılır. Bunun için kırık gördüğünüzde düzenli olarak saç kırıklarınız aldırın. Böylece hem saçlar daha hızlı uzar, hem de hacimli ve kusursuz bir görüntüye kavuşur.

  • Daha Fazla Saç Kremi Kullanın

Saç kremi, hem saçların yıpranmadan açılmasını sağlayarak, kolay taranabilir bir hale getirir, hem de saçların uçlarını nemli kalmasını sağlamada yardımcı olmaktadır. Özelikle soğuk aylarda rüzgâr gibi hava koşulları, saçı olumsuz etkiler. Bu etkiden kurtulmak için saçlarınıza normalden iki katı kadar saç kremini sadece uçlarına  uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Haftada 1 kez Zeytinyağı Bakımı Yapın

Zeytinyağı özleri saçı derinden nemlendirerek besler. Bunun için haftada 2 kez saç maskesi olarak zeytinyağı kullanabilirsiniz. Zeytinyağını dipten uca saça uygulayın. 3-4 saat bekletin ve şampuanla durulayın. Böylece saçların ihtiyacı olan nemi sağlayarak daha sağlıklı bir görünüme kavuşturur.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

 Etkili Saç Bakım Önerileri
12 Adımda Boyalı Saç Bakımı

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article