- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç BakımıSoğan Kürü Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Soğan Kürü Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Vücutta bölgesel bir yağlanma varsa veya kilo vermek istiyorsanız spor ve beslenme düzeni yanında doğal gıdalardan da yararlanmak gereklidir. Özellikle bazı doğal kürler mevsim geçişlerinde ve zayıflamak için sık sık kullanılırlar. Bunlardan en çok kullanılan kürler ise soğan ve maydanoz kürüdür.

Kürler hem toksinlerin atılmasına ve vücudun temizlenmesine yardımcıdır hem kilo vermeyi destekler. Ayrıca doğal malzemelerle yapılan kürler yağ yakımını hızlandırır, vücutta birken fazla suyu ve ödemi dışarı atar. Bu yazımızda soğan kürünün faydalarını ve nasıl yapılması gerektiğini anlattık.

Soğan Kürü Ne İşe Yarar?

Soğan Kürü

Soğan hemen hemen birçok yemekte kullanılan, sevilen oldukça sağlıklı bir sebzedir. Soğan kötü kokmasına rağmen hem yemeklere eşsiz lezzet katması hem de şifalı olması nedeniyle mutfaklarımızın demirbaş gıdalarından biri olarak yerini koruyor.

Soğan dışarıda takviye olarak alınan birçok antibiyotikten daha etkili bir sebzedir. Soğan her hali güzel olduğu kadar soğan kürü de mucizevi faydalara sahip bir tariftir. Son yıllarda daha da popüler hale gelen soğan kürü hem kadın hem erkeler tarafından zayıflama süreçlerinde sık sık tüketilir.

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Soğan kürü tadı pek lezzetli olmayan ancak bol şifalı ve sağlıklı bir içecektir. Soğan kürü hazırlamak için herhangi bir kuru soğanı kullanabilirsiniz, rengi fark etmez. Bunun için birkaç adet soğanı kabuklarıyla birlikte kullanmak gereklidir.

Soğan kürü kabuksuz soğanla da yapılır ancak kabuklu haliyle yapmak çok daha sağlıklı olmaktadır. Öncesinde soğanları kabuklarıyla birlikte sirkeli suda bekletmelisiniz. Ardından soğanları dört parçaya ayrın ve kaynayan suya atın. Sudaki soğanlar iyice yumuşadıktan sonra süzün ve soğan kürü yani kalan suyu tüketebilirsiniz.

Soğan kürünü ılık hale gelince tüketmekte fayda var. Hazırladığınız soğan kürünü cam bir kavanozda saklayarak her sabah aç karınla ve akşam atmadan önce de bir bardak içmelisiniz. Soğan kürünü düzenli olarak 15 gün boyunca sabah ve akşamları 1 bardak içmelisiniz. Sabahları aç karınla içmek önemlidir.

Bu şekilde tüketmek pek lezzetli olmayabilir ancak zamanla faydasını gördükçe soğan kürünü sz de seveceksiniz. İçiminin daha rahat olması için soğan kürü içerisine limon sıkarak veya karanfil atarak da içebilirsiniz.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan sıfır kolesterole sahip aynı zamanda vücut için antibiyotik etkilidir. Soğan kürü hem bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır hem de birçok beslenme  zamanı tarafından tavsiye edilir.

Soğanın içerisinde A,B,C vitaminleri kalsiyum, demir, protein gibi vücut için alınması gereken vitamin ve minerallerin çoğu bulunur. Dolayısıyla soğan kürü tüketmek cilt sağlığından tırnak sağlığına kadar tüm vücut için faydalıdır. İşte soğan kürünün faydaları.

 1. Solunum yolları hastalıkları için faydalıdır, balgam söktürücüdür, grip içi şifalıdır.
 2. Vücudu toksinlerden arındırır.
 3. Kadınların hamile kalmasını kolaylaştırır.
 4. Menopoz dönemindeki şikayetlerin hafiflemesinde soğan kürü etkilidir.
 5. Stresi azaltmaya yardımcıdır, yatıştırma etkisi vardır.
 6. Cilt sağlığını olumlu etkileri, cildi daha pürüzsüz hale getirir. Akne ve sivilce oluşumunu azaltır. Lekelerin iyileşmesinde etkilidir.
 7. Soğan kürü düzenli tüketilirse adet kanamalarının düzensizliği için çözümdür.
 8. Kadınlarda polikistik over sendromu için soğan kürü faydalıdır.
 9. Kıl dönmesi için şifalıdır.
 10. Bağışıklık sistemini güçlendirir, ev hastalıklara karşı tüm vücudu korur.
 11. Çikolata kisti oluşmasını önler.

Soğan Kürü Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnsan sağlığına son derece faydalı olsa da her şeyde olduğu gibi soğan kürü tüketirken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İşte dikkat edilmesi gereken hususlar.

 1. Soğan kürünü tüketirken 15 gün boyunca her sabaha ve akşam ılık bir şekilde ve aç karınla tüketmelisiniz.
 2. Soğan kürünü her sabah taze şekilde hazırlayıp tüketmelisiniz.
 3. Soğan kürü içerek gebe kalma sürecini desteklemek için adet dönemi bittikten sonra 7 gün içinde soğan kürüne başlamalısınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kivi Suyunun Faydaları Nelerdir?

Balzamik Sirkenin Faydaları

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article