- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç BakımıŞerbetçi Otu Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?

Şerbetçi Otu Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?

Doğanın bize sunmuş olduğu şifalı bitkilerden olan şerbetçi otu kenevirgiller ailesindendir. Bazı yörelerde maya otu olarak da bilinen şerbetçi otu yeşil beyaz çiçeklere sahiptir. Şerbetçi otu genel olarak gıda sanayinde tatlandırıcı olarak ve bira yapımında kullanılır.

Şerbetçi otu ülkemizde en çok Bilecik yöresinde yetişmekte olup katma değeri yüksek olan bir üründür. Şerbetçi otunun genel sağlığa faydaları da oldukça fazladır. Vitamin ve mineral değeri yüksek olan şerbetçi otunu tüketmeden önce doktora danışmanız gereklidir. Bu yazımızda şerbetçi otunun saçtan cilde kadar faydalarına ve nasıl tüketilmesi gerektiğine değindik. İşte şerbetçi otunun faydaları.

Şerbetçi Otunun Faydaları

Şerbetçi Otunun Faydaları

Doğanın sunduğu harika besinlerden biri olan şerbetçi otunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. İşte derlediğimiz ve en bilinen faydalarından bazıları.

 1. Şerbetçi otu doğal sakinleştiricidir,
 2. Doğal sakinleştirici etkisiyle uykusuzluğu giderir.
 3. Şerbetçi otu tüketimi sinir sistemini düzenler. Stres ve kaygıyı azaltır. Gergin durumlarda ve depresyonlu günlerde şerbetçi otu tüketebilirsiniz.
 4. Şerbetçi otu tüketimi idrar yollarını temizler ve enfeksiyonu oluşumunu önler. Vücuttan toksinlerin ve zararlı bileşenlerin atılmasını kolaylaştırır.
 5. Şerbetçi otu tüketimi sindirim sistem sağlığını korur, bağırsak ve böbrek sağlığını korur. İdrar söktürücü özelliği vardır. Hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunlarda etkilidir. Şerbetçi otu çayı tüketmek metabolizmayı hızlandırır ve kilo verme sürecini kolaylaştırır.
 6. Şerbetçi otunun ağrı kesici ve iltihap giderici etkisi vardır. Bu etkisi ile diş ağrılarını ve iltihaptan kaynaklı diğer ağrıları giderir. Diş ve diş eti sağlığını korur. Şiddetli diş ağrınız varsa bir fincan şerbetçi otu çayı içerek ağrıyı hafifletebilirsiniz.
 7. Adet ağrıları için faydalıdır.
 8. Adet ve menopoz dönemi sorunlarını hafifletmek için şerbeti otu çayı tüketilebilir. Bazı kadınlarda adet dönemi sancılıdır. Bu sancıyı azaltmak regl dönemini düzene sokmak için şerbetçi otu oldukça faydalıdır.
 9. Antiseptik özelliğe sahip olan şerbetçi otu iltihaplı romatizma ağrılarını azaltmaya yardımcıdır.
 10. Ciltte oluşan yara, kesikleri yanıklar için şerbetçi otu tüketmek daha hızlı iyileşmesini sağlar. Ayrıca yaranın olduğu bölgeye soğuk şerbetçi otu çayı ile kompres yapılırsa hem enfeksiyon kapması önlenir hem de yara daha hızlı iyileşir.
 11. Şerbetçi otu antioksidan içeriği sayesinde başta prostat olmak üzere birçok kanser çeşidini önler. Yapılan bilimsel araştırmalarda şerbetçi otunun anti-kanserojen etkisi olduğu ve var olan kanserli hücrelerin de büyümesini ciddi oranda engellediği görülmüştür.
 12. Şerbetçi otu vitamin ve mineral bakımından zengin olup kas ve kemik gelişimini sağlar. Kemik hastalıklarına karşı korur. Kemik erimesi hastalığı için oldukça şifalıdır.
 13. Şerbetçi otu saç sağlığını korur.
 14. Şerbetçi otu içerisinde A,E,C vitaminleri, aminoasitler ve çok sayıda mineral bulundurur. Bu sayede cilt hücrelerinin yenilenmesini ve genç kalmasını sağlar. Cilt güzelliğini destekler ve daha pürüzsüz bir cilt oluşmasını sağlar.
 15. Şerbetçi otu kozmetikte de birçok cilt ve saç bakımı ürünü içerisinde kullanılır. Saç dökülmesini önleri kepek sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 16. Şerbetçi otu kadınlarda doğal göğüs büyütücüdür. Göğüslerinin küçük olmasından şikâyetçi olan kadınlar şerbetçi otu çayı tüketebilir veya kremini sürebilir. 15 gün düzenli olarak şerbetçi otu çayını tüketirseniz göğüslerde belirgin bir büyüme gözlersiniz.

Şerbetçi Otu Nasıl Kullanılır?

Şerbetçi Otu Nasıl kullanılır?

Şerbetçi otu günümüzde bitki çayı, krem, yağ ve hap şeklinde bulmak mümkündür. Şerbetçi otunu aktarlarda da bulabilirsiniz. Taze şekilde demleyip tüketmek sağlığa daha faydalıdır. Şerbetçi otunu çay olarak içmek için kaynayan suya şerbetçi otunu atı ve 10 dakika demlenmesini bekleyin.

Ardından içine limon sıkarak veya sade şekilde tüketebilirsiniz. Eğer poşet çay şekilden tüketeceksiniz kullanılmış ve soğumuş çay poşetlerini cildinize veya varsa bir yara üstüne soğuk kompres yaparak kullanabilirsiniz.

Şerbetçi otu yağını da faydalarından yararlanmak için kullanabilirsiniz. Bu yağ cilt dostudur, sedef hastalığına iyi gelir. Ayrıca saçlara parlaklık ev hacim kazandırır. Bunun için şampuanınıza veya banyo suyunuza birkaç damla şerbetçi otu yapı ekleyebilirsiniz. Şerbetçi otunu masaj yağı olarak da kullanabilirsiniz.

Özellikle menopoz dönemindeki kadınlar ciltteki kuruluk ve yanma için şerbetçi otu yağını veya kremini kullanabilir. Erkekler cinsel gücü arttırmak için kullanabilir. Cildiniz için kullanacaksanız tonik adımından önce temiz cilde masajla uygulayıp durulamanız gereklidir. Ciltte akne oluşmasını engeller Anti viral özelliği ile cildi bakteri ve mikroplardan korur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yulaf Sütü Faydaları Nelerdir?

Susam Yağının Cilde Faydaları

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article