- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç ProblemleriSaçlarda Bit Neden Oluşur, Nasıl Temizlenir? | Bit için 5 Doğal Yöntem

Saçlarda Bit Neden Oluşur, Nasıl Temizlenir? | Bit için 5 Doğal Yöntem

Her yaş gurubunda görülen bit bulaşıcı özelliğe sahiptir. Genellikle okul çağındaki çocuklarda görülen bit salgını can sıkıcı bir hale gelmektedir. Bitlenmenin sebebi saçtaki kirden değildir aksine temiz ve bakımlı insanlarda daha çok görülme durumu vardır.

Bit Neden Oluşur?

Saç bakımı yapılmayan veya güvenirliği olmayan kimyasal ürünler saçlarda kepeğe yol açar Bu kepekler saç derisindeki yağlardan beslenerek sirke oluşumuna sebep olur. Bit yumurtalarının yavrularına sirke adı verilir. Bu sirkeler çoğalarak büyür ve bite dönüşür Kanatsız ve küçük boyutlu böcek diğer adıyla ise parazit  türü olan bit saç derisinde kan emerek saç derisinde beslenir. Ve kolay bir şekilde de yayılarak çoğalırlar. Genellikle bulaşıcı olan bit saç aksesuarlarından , taraklardan ve yastıklardan kolay bir şekilde bulaşabilirler.

İlginizi Çekebilir: Saçkıran (Alopesi Areata ) Nedir?

 Bit Nasıl Temizlenir?

saçlarda bit neden oluşur nasıl temizlenir

Yaygın olarak kreş ve okullarda bulaşarak yayılan biti temizlemek için birçok ilaçlar ve yöntemler kullanırız. güvenirliği olmayan bit ilaçları ve şampuanları yerine evde kolaylıkla bulabileceğiniz saç derisine ve saç sağlığına zarar vermeyen kolay yöntemlerle bitten kurtulabilirsiniz.

Bit Temizlemek İçin 5 Doğal Yöntem

Biti tek tek temizlemek uğraştırıcı ve zor bir yöntemdir bunun yerine Biti tamamen yok etmek ve bit yumurtası oluşumunu önlemek için doğal özlü yağ ve ürünler kullanabilirsiniz. Peki bu doğal yöntemler Nelerdir?

saçlarda bit neden oluşur nasıl temizlenir

1- Sirke

Bit temizlemede en etkili yöntem sirkedir. Bunun için  beyaz sirke ve elma sirkesi tercih etmeniz gerekir. Öncelikle beyaz sirke ve suyu bir kapta karıştırarak eşit miktarda saça ve saç diplerine iyice yedirin. 2 Saat saçta beklettikten sonra bit tarağı ile birlikte ölü bitleri saçtan temizleyin şampuan ile saçınızı yıkayın. Bit saçtan tamamen yok olana kadar bu yöntemi deneyin. Beyaz sirke Bit yumurtalarını temizler ve biti öldürerek saçı bitten arındırır.

 İlginizi Çekebilir: Balzamik Sirkenin Faydaları

2- Vazelin

Vazelinin içeriğinde maddeler biti yok etmede oldukça etkilidir. Bunun için öncelikle saça ve saç diplerine vazelin sürerek 1 saat bekletin ya da gece yatmadan saça uygulayın ve tülbent yardımıyla saçı kapatarak sabaha kadar bekletebilirsiniz. bit tarağı ile birlikte ölü bitleri saçtan temizleyin şampuan ile saçınızı yıkayın. Bit saçtan tamamen yok olana kadar bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

3- Sarımsak

Doğal antibiyotik olan sarımsak ile bit temizlemek oldukça basittir. Bunun için öncelikle 10 diş sarımsağı ezin ve eşit miktarda saça ve saç diplerine yedirin 1 saat saçta beklettikten sonra bit tarağı ile  birlikte ölü bitleri saçtan temizleyin ve şampuan ile saçınızı yıkayın. Bit saçtan tamamen yok olana kadar bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

4- Hindistancevizi Yağı

Saçtaki bitlerden kolay bir şekilde kurtulmanın bir diğer yolu ise doğal yağlardan biri olan hindistancevizi yağıdır. Bunun için Öncelikle tüm saça ve saç diplerine yetecek kadar hindistancevizi yağını eşit miktarda sürün ve 1 saat bekletin ardından bit tarağı ile ölü bitleri saçtan temizleyin ve şampuan ile saçınızı yıkayın. bit tamamen saçtan yok olana kadar bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Hindistancevizi Yağı Saça En Etkili 11 Faydası

5- Aloe vera Jeli

Aloe vera yağının içerisinde bulunan asitler biti temizlemek için oldukça etkili bir yöntemdir. Öncelikle tüm saça ve saç diplerine yetecek kadar eşit miktarda sürün ve 1 saat bekletin ardından bit tarağı ile ölü bitleri saçtan temizleyin ve şampuan ile saçınızı yıkayın. bit tamamen saçtan yok olana kadar bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Daha etkili olmasını isterseniz sirke veya hindistancevizi yağı da ekleyebilirsiniz.

Not: Makalede Bahsettiğimiz yöntemleri alerjik reaksiyonlara karşı doktora danışarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article