- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç BakımıSaçlar Neden Yıpranır, Çözümleri Nelerdir?

Saçlar Neden Yıpranır, Çözümleri Nelerdir?

Vücudumuzun önemli bir parçası olan saçlar, Mevsim geçişlerinde, güvenirliği olmayan saç bakım ürünleri ve fazla ısıdan dolayı gün geçtikçe canlılığını yitirerek yıpranır. Bu durum ise hem saçın  görüntüsü açısından hem de saç sağlığı açısından oldukça olumsuz bir durumdur. Bu yazımızda saçların yıpranma sebeplerini ve çözümlerini anlattık.

Saçlar Neden Yıpranır?

Bakımsız kalan, saçlar görüntü ve saç sağlığı açısından olumsuz bir durumdur. Günlük hayatta kullanılan kimyasal içerikli ve parapen içeren şampuanlar kremler, yağlar maskeler, saçın yıpranmasında ki en büyük etkenlerdir.

Bunun yanında fazla işlem görmüş ve ısıya maruz kalmış saçlar saçın canlılığını yitirerek saç problemlerinin oluşmasında önemli bir rol oynar. Saç yıpranmasındaki başlıca etkenler şunlardır?

1- Kimyasal İçerikli Saç Bakım Ürünleri 

Saçın sağlığını yitirmesindeki en önemli sebeplerden biri güvenirliği olmayan saç bakım ürünleri kullanımıdır. kimyasal içerikli ürünler saçın yapısını birden çok saç problemlerini meydana getirir. Bunun yerine sağlık bakanlığı onaylı saçı besleyen ve saç sağlığını koruya doğal özlü saç bakımı ürünleri kullanarak saç sağlığını ve saçın yapısını koruyabilirsiniz.

2- Saç Şekillendiriciler

Saçların yıpranmasında en önemli etkenlerden biri  saç şekillendirici ürünlerdir. Fazla ısıya maruz kalan saçlar gün geçtikçe sağılığını yitirir saçların yıpranmasına sebep olur. Bu yüzden fazla ısı veren saç şekillendirici ürünler yerine doğal yağ ve kremlerle saçlara şekil verebilirsiniz.

3- Tarak Seçimi

Saçlarınızı tararken saç tarama tekniğe dikkat edilmediğinde saçların kabarmasına kırılmasına ve yıpranmasına sebep olabilir. Saçınızı tararken dikkat etmeniz gereken aşama tarak seçimidir.

Tarak seçiminde ince dişli taraklar yerine kalın dişli taraklar tercih edilmesi gerekir. Plastik taraklar saçın yapısına ve sağlığına zarar verir Bu yüzden Ahşap tarak ve kalın dişli tarak kullanarak saçınızın yıpranmasını engelleyebilirsiniz.

Saçların Yıpranmasını Nasıl Önleyebiliriz?

Saçlar Neden Yıpranır

Her gün düzenli saç bakımı yaparak ve saçı doğal yollardan besleyerek saçların yıpranmasını engelleyebiliriz. Saçın ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri doğal yağ ve ürünlerden karşılayarak saç sağlığını koruyabilirsiniz. saç bakımı yaparken haftada bir kere mutlaka saç maskesi yaparak ve saç kremleri şampuanları keratin, biotin, argan yağı içerikli gibi saçı besleyen ve saç sorunlarını azaltan ürünler kullanın.

1- Keratin Bakımı Yapın

Saç sağlığında önemli bir rol oynayan keratin , Saçın ihtiyaç duyduğu proteindir. Saç bakımı rutininde şampuan ,krem ve maske seçiminde keratin içerikli ürünler saçın sağlığı açısından önemlidir. Özellikle aşırı işlem görmüş ve yıpranmış saçlar için keratin bakımı yapılır.

İlginizi Çekebilir: Keratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

2- Argan Yağı Özlü Ürünler Kullanın

Saç için en önemli yağlardan biri olan Argan yağının içeriğinde saça birçok faydası görülen vitamin ve mineraller bulunur. Günlük saç bakımı rutininde argan yağı özlü serumlar, kremler, ve yağlar kullanarak saç problemlerini en aza indirebilirsiniz. Ve yıpranmış saçları tekrardan canlandırılabilirsiniz.

3- Saçınızı Nemlendirin

Saç yıpranmalarının nedenlerinden biri saçın nemsiz kalmasıdır. Nemsiz kalan saçlar saçın zamanla yıpranmasına ve canlılığını yitirmesini sağlar. günlük saç bakımı yaparken Saçları doğal özlü yağlardan biri olan hindistancevizi yağı, badem yağı ,zeytinyağı gibi saçın nemlenmesinde etkili yağlar ile saçın ihtiyaç duyduğu nem oranını sağlayabilirsiniz.

4-  E Vitamini Kullanın

Saç için gerekli olan vitaminlerden en önemlisi E vitaminidir. E vitamini saç yıpranmasına karşı etkili bir vitamindir. Günlük saç bakımında E vitamini serumunu Ya da E vitamini içeren doğal ürünler kullanarak saçınızı besleyebilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Mükemmel Saçlar İçin En Etkili 9 Bitkisel Saç Bakım Yağı

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article