- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç BakımıSaçınızı Kestirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Saçınızı Kestirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Mevsim değişikliği, stres ve zararlı alışkanlıklardan dolayı zarar gören saçlar gün geçtikçe cansızlaşır ve kırılır bu durum ise  saçların uzamasına engel olur.

Her ay düzenli olarak saç uçlarını keserek ve  her gün düzenli bir şekilde saç bakımı yaparak saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına katkı sağlayabilirsiniz.

Saçınızı Kestirmeden Önce Bilmeniz Gereken Maddeler Nelerdir?

Saçlarınızda bir değişim yapmak istiyorsanız boyamaktansa kestirmek daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Saçları kestirerek daha canlı ve genç bir görünüme kavuşabilirsiniz. Ancak saçları kestirmeden önce de dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Bunlara dikkat ederek saçlarınız için daha doğru karar alabilirsiniz. İşte Saçınızı Kestirmeden Önce Bilmeniz Gereken maddeler..

saçınızı kestirmeden önce bilmeniz gereken maddeler

1- Süre Belirleyin

Saçlarınızın kırıklarından kurtulması ve daha sağlıklı görünmesi için belli aralıklarla kestirmek gereklidir. Bu süre aslında kişiden kişiye göre değişir. Çünkü herkesin saç yapısı ve saç kalitesi oldukça farklıdır.

Saçınız için kestirme süresi belirlemelisiniz. Örneğin ayda 1 kez kırıkların fazla olduğu görüyorsanız ayda 1 kez saç kesimine gidebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız düzenli kestirme işlemi ile saçlarınız daha hızlı uzar ve daha sağlıklı görünür.

2- Yüz Şekline Göre Saç Modeli Seçin

En harika saç modeli eğer sizin yüz tipinize ve cilt renginize uymuyorsa size yakışmayabilir. Bunun için öncelikle size yakışanı bilmeniz ve kendinizi tanımanız çok önemlidir.

Yüz şeklinize uygun saç modellerini araştırmalısınız. Daha da önemlisi cilt alt tonu hem makyajın hem de saçın görünümünde çok etkilidir. Cilt alt tonunu belirleyerek buna uygun şekilde saçlarınız boyatabilirsiniz.

Eğer sıcak yani sarı alt tonlu bir cilde sahipseniz daha kumral ve sıcak tonlara saçı boyatabilirsiniz. Eğer daha soğuk yani pembe alt tonlu cilt rengine sahipseniz de saçları daha soğuk sarı gibi renklerle boyatabilirsiniz.

Yüz şeklinizin oval, kare oluşuna göre size yakışan saç modellerini belirleyip kafanızda istediğiniz saç modelini çizmelisiniz. Minyon bir yüz tipine sahipseniz kısa saçlar size daha uygundur. Geniş bir alnınız varsa perçem veya kâkül ile daha orantılı bir görüntü yakalamak mümkündür.

3-  Saçınızın Şekline Göre Saç Bakım Ürünleri Kullanın

Uzun saç ile kısa saçın bakımı da birbirinden farklıdır. Bunun için saçlarınızı kestikten sonra uygun olacak saç ürünlerini bakım rutinlerinize ekleyin.

4- Kısa Saçları Sıklıkla Düzeltin

Kısa saçlar çoğu zaman daha pratik ve rahat bulunur. Ancak kısa saçın bakımı da zordur. Ayrıca ısa saçlar sabah uyanınca kabarır ve şekil alması zordur.

Kısa saç modelleri uzun saça göre çabuk bozulur. Bu nedenle düzenli aralıklarla kuaföre gidip saçlarınızı düzeltmeniz de gerekebilir. Dolayısıyla saçları kestirmeden önce tüm bunları göz önüne almakta fayda vardır.

Kısa saçlara alışmak zaman alır. Bir saç telinin omuz hizasına kadar gelmesi yaklaşık 3 yıl sürüyor. Bunu göz önüne alarak saçlarınızı kestirmelisiniz. Saçların uzaması ve eski uzunluğuna kadar gelmesi için düzenli olarak bakım yapmanız gerekir. Kısa saçları zapt etmek uzun saçlara göre çok daha zor olacaktır. Tüm bunları düşünerek saç kesiminizi yaparken çok kısa kestirmemeye veya sadece uçlarından kestirerek hareket katmayı düşünebilirsiniz.

5- Saç Bakım Rutininizi Değiştirin

Uzun saçlarla sahipken kırılmayı önleyici ve çeşitli özelliklere sahip saç ürünleri kullanılır. Kısa saçlar daha az kırılacağı için bunların yerine saçları güçlendiren ve besleyen keratin gibi güçlü saç ürünlerini rutinlerinize ekleyebilirsiniz. Keratin sayesinde saçlar kökten uca beslenerek güçlenir ve daha çabuk uzar.

ilginizi çekecek diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz.

5 Adımda Keratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Hazırlayabileceğiniz 5 Saç Bakım Kürü

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article