- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç BakımıSaç Elektriklenmesi Neden Olur? | 8 Bakım Önerisi

Saç Elektriklenmesi Neden Olur? | 8 Bakım Önerisi

Saç elektriklenmesi, hemen hemen herkesin başına belli dönemlerde gelen bir saç sorunudur. Kabaran ve elektriklenen saçlar sağlıksız ve cansız görünür. Ve bu durum saçlarda  sağlıksız bir görünüme neden olur.

Elektriklenen saçlar için   kullanılan bakım ürünlerinin tamamen doğal olması saçınızın sağlığı ve onarımı için önemli bir detaydır.

Saçlar Neden Elektriklenir?

Saç elektriklenmesinin en önemli nedenlerinden biri  saçların fazla ısıya  maruz kalması ve yanlış seçilen saç bakım ürünleridir. Bu sebeple  saç elektriklenmesinin önüne geçmek için  fazla ısıdan uzak tutmamız gerekir ve tamamen Bitkisel içerikli saç bakım ürünleri kullanmamız gerekmektedir.

ELEKTİRİKLENEN SAÇLAR İÇİN 8 BAKIM ÖNERİSİ

Saç elektriklenmesinin  en büyük sebebi saçların bakımsız ve nemsiz kalmasıdır. Bunun için günlük su tüketimi en az 2.5 litre olmalıdır. Ayrıca saçınıza haftada 1-2 kez nem maskeleri yapmak da elektriklenme sorununu çözmede etkilidir. Bu nedenle saçların düzenli bakımlarla nemlendirilmesi ve beslenmesi gereklidir. Bu yazımızda elektriklenen saçlar için çeşitli bakım önerilerini sıraladık.

İşte elektriklenen saçlar için en etkili  8 bakım önerisi 

1-Saçları Sıcak Suyla Yıkamayın

Saçları sıcak suyla yıkamak içindeki nemin buharlaşmasına neden olur. Aşır sıcak su ile duş almak hem saçı hem de cildi kurutur ve nemsiz kalmasına neden olur. Bu nedenle ılık suyla veya sizi üşütmeyecek derecede olan suyla duş yapmak önemlidir. Duş biterken son olarak soğuk su ile saçları yıkamak da saçların ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlar.

2- Doğal Yağlar Kullanın 

Uçucu ve doğal yağlar saçların elektriklenme sorununu çözer ve daha pürüzsüz olmasını sağlar. Ayrıca bu yağlar ile saçlar güçlenir, nemlenir. Lavanta yağı, Hindistan cevizi yağı ve argan , badem yağı veya kayısı yağı gibi yağları saç bakımında kullanabilirsiniz. Bu yağların hepsini karıştırarak veya tek başına kullanabilirsiniz. Birkaç damla doğal yağı avuçlarınıza alarak ısıtın ve saç uçlarına sürün. Bu doğal yağlarla saç maskesini de yapabilirsiniz. Bu sayede saçların dökülme ve kepek sorunları da çözülür.

3- Saç Maskesi ve Saç Kremi Kullanın

Saç maskeleri ve saç kremi saçları yumuşatır, daha kolay taranmasını sağlar ve elektrikleme sorununu da önler. Bunun için ekstra önem vermeniz gereken nokta saç kreminin kullanma talimatına göre uygulamanızdır. Saç kremini sadece uçlara uygulamak gereklidir. Saç kreminin durulanıp durulanmaması da çok önemlidir. Eğer kullanma talimatında durulanır yazmasına rağmen size saça sürüp durulmazsanız bu durumda saçlara daha fazla yağ üretir. Dolaysıyla her üründe olduğu gibi saç kremlerinin de kullanma talimatına uyarak kullanmak gereklidir. kullandığınız saç kremlerini E vitamini gibi besleyici ve nem verici içeriklere sahip olması Önemlidir.

4-Saçlarınızı Duştayken Açın

Saçlara hemen saç kremi sürdükten sonra bir saç fırçası ile aşağında yukarı doğru tarayarak saçları açın. Saçları ıslakken taramak ve açmaya çalışmak daha fazla kırılmasına neden olur. bu nedenle saçları kremledikten hemen sonra tarakla açın ve bu haliyle kurumaya bırakın. saçları ıslak bırakmak da daha fazla elektriklenip kabarmasına yol açar. Bu nedenle saç kremi sürdükten sonra saçınızı her yerini güzelce kurutun. Kurutma öncesinden ısıdan korucuyu sprey de kullanmanız saç için daha sağlıklı olacaktır.

5- Ahşap Taraklar Kullanmalısınız

Elektriklenen saçları daha çok elektriklenmesine sebep olan başka nokta da saçları plastik tarakla taramaktır. Bunun için saçları mutlaka tahta olan ahşap ve geniş dişli bir tarakla taramalısınız. Ayrıca kuru olan saçları çok sık taramamak gereklidir. Bu sayede saçlardaki elektriklenme çok daha az olacaktır.

6- Saç Buklelerini Tarakla Açmayın

Saçlarınızı toplu veya örgü bir model yaptıysanız açarken tarak değil ellerinizi kullanın. Tarak kullanmak daha çok elektriklenmesine yol açar.

7-Saç Spreyinden Faydalanın

Saçlarınızı düz şekilde yapacaksanız veya şeklini korumak istiyorsanız direkt saça değil de saç tarağınıza saç spreyi sıkın ve saçınızı bununla tarayın. Bu sayede saçtaki elektriklenme sorunu kontrol altına alınır.

8- Saç Uçlarına Serum Sürün

Saçta elektriklenmeyi önleyecek serum ve kremlerden faydalanabilirsiniz. Bunun için saçları yapmadan önce uçlara bu kremlerden sürün. Bu sayede elektriklenme sorunundan kurtulursunuz.

Diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Gül Suyunun Saça mucizevi 5 Faydası

5 Adımda Keratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article