- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç DökülmesiSaç Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri

Saç dökülmesi daha çok erkeklerde görülse de kadınlarda da sık rastlanılan bir durumdur. Peki, saç dökülmesi nedenleri nelerdir, çözümü nasıl sağlanır?

Saç dökülmesinin birçok sebebi olmakla birlikte mevsimsel geçişlerde de çok sık saç dökülmesi yaşanmaktadır. Aslında her saç teli bir süre sonra gelişimini tamamlar ve dökülür ancak aşırı saç dökülmesi hem kadın hem de erkekler için ciddi bir sorundur.

Bununla birlikte stres, yaşamsal faktörler, çok sık ve sıcak suyla duş almak, yanlış ürünler kullanmak, düzensiz ve sağlıksız beslenme, yeterli su içmeme, hormonal değişimler gibi birçok neden saç dökülmesine neden olur.

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi nedenleri

Saçlar yaz aylarında ada ortalama 1.5 cm uzarken kış aylarında ayda 1 cm uzar. Bunun için saçlara kış aylarında yoğun nem veren saç bakımı uygulanmalıdır. Bu yazımızda sizler için saç dökülmesine karşı yapılabilecekleri anlattık.

Mevsimsel Geçişlerde Saç Dökülmesi

Mevsimsel geçişlerdeki saç dökülmesinin temel nedeni hormonal değişimlerdir. Hem kadın hem erkeklerde yaşanan saç dökülmesi uzun vadede saç kalitesini bozar. Ayrıca yaz aylarında havuz, deniz klor, deniz tuzu, güneş ışınları derken saçlar bayağı yıpranır. Bu nedenle en yoğun saç dökülmesi de eylül ve kasım ayları arasından yaşanır.

Saç Dökülmesini Arttıran faktörler

Saç yoğunluğu ve kalitesini belirleyen iki faktör vardır: genetik ve hormonlarımız. Günde 100 tel kadar saç dökülmesi normaldir fakat daha fazlası varsa bir doktora danışılmalıdır. Saç dökülmesi bazı dönemlerde artış gösterir.

Bu durumlar stres, ameliyatlar ve bazı hastalıklar, enfeksiyonlar, ağır diyetler, saçı ihtiyacı olan protein, vitamin ve minerallerin alınamaması, hamilelikten sonra tepkisel olarak saç dökülmesi, guatr hastalığı ve polikistik over sendromu gibi durumlarda saç dökülmeleri artış gösterir.

Ayrıca saça ısıl işlemler uygulamak, boya uygulamak ve ağır kimyasala maruz bırakmak da saç dökülmesini arttırır. Saçları çok sıkı toplamak ve sürekli at kuyruğu şeklinde yapmak da saç dökülmesini ciddi oranda arttırır.

Saç Dökülmesine Karşı Çözüm Önerileri

Saç Dökülmesine Karşı Çözüm Önerileri

Saç dökülmesi, genetik faktörler başta olmak üzere çeşitli bazı nedenlerden dolayı gelişen bir problemdir. Erkek tipi saç dökülmesi, genetik olup bir hastalık değil, karakteristik özelliktir. Saç dökülmesine karşı alacağınız bazı önlemler, dökülmeleri geciktirmeye yardımcı olabilir. İşte saç dökülmesine karşı çözüm önerileri.

1- Beslenme ve Saç Dökülmesi

Beslenme ile saça dökülmesi ciddi şekilde bağlantılıdır. Saçlarımıza ne sürersek sürelim öncelikle içten beslenirler dışarıdan ise sadece desteklenir. Vücutta kemik iliğinden sonra en hızlı büyüyen yapı ise saçlarımızdır. Bu nedenle saçlarımızın ihtiyaç duyduğu protein, vitaminler düzenli şekilde alınmalıdır. Bunlar yeterli alınmadığı zaman saç dökülmesi de şiddetlenir.

Saç dökülmeniz şiddetli ise ve beslenmeden kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız bu dönemde yumurta, balık yağı, kırmızı biber, et ve brezilya cevizi yani kaju tüketmelisiniz. Bu besinler içerisinde bolca protein, vitamin, mineral ve biotin içerir, saçları kökünden besler, canlandırır ve dökülmeleri önler.

2- Dökülme Sebebinin Belirlenmesi

Saç dökülmesinin sebebini belirlemek için bir uzmana görünmek gereklidir. Bunun için mutlaka bir kan tetkiki yapılır ve saç sorunu belirlenir. Buna uygun şekilde bir tedavi uygulanır. Eğer beslenme nedeniyle saçlar dökülüyorsa bunun için gerekirse takviye vitamin ve mineraller de alınmalıdır.

Özellikle biotin, keratin, A vitamini, demir, selenyum, çinko, niasin  içere takviye edici besinler alınmalıdır. Bu sayede saç dökülmesi zamanla yavaşlar ve durur. Saçlar zamanla eski sağlığına kavuşur.

3- Saç Bakım Ürünleri Seçimi

Saç dökülmesinin olduğu mevsimsel geçişlerde saçlarda ayrıca kuruluk ve matlık vardır. Bunun için sülfatsız şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmalısınız. Ayrıca haftada 2 kez nem maskesi uygulayın. Saç bakım kremi de nemlendirici ve besleyici etkili olmalıdır ve sadece saç uçlarına uygulanır.

4- Kronik Hastalıklara Bağlı Saç Dökülmesi

Diyabeti hormonal hastalıklar, tiroit gibi kronik hastalıklar ve kullanılan bazı ilaçlar da saç dökülmesine sebep olur.  Bunu durdurmak için tedavi olmalı ve saç için bir dermatologa görünmelisiniz.

Yukarıda saç dökülmesi nedenleri ve çözüm önerilerini verdik. Doktorunuza da danışarak saç dökülmesi nedenini öğrendikten sonra daha keskin bir çözüm önerisi alabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Etkili ve Pratik Saç Uzatma Önerisi

En Etkili 9 Bitkisel Saç Bakım Yağı

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article