- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç DökülmesiSaç Detoksu Nasıl Yapılır?

Saç Detoksu Nasıl Yapılır?

Stres, hava kirliliği, yanlış saç ürünleri gibi birçok faktör nedeniyle saçlar da kirlenir ve cilt gibi zaman zaman arınmaya ve detoks yapılmaya ihtiyaç duyar. Saç detoksu ile saçlar arınır ve daha bakımlı daha canlı saçlar elde edilir. Peki, saç detoksu için doğru zaman nedir?

Saçlarınız çok fazla kırılıyor, dökülüyor veya kepekleniyorsa o zaman saç detoksu zamanı gelmiş demektir. Ayrıca yaz sonrası da yoğun bir saç detoksu yapmak gereklidir. Saç detoksu sırasında karbonat, elma sirkesi, çam terebentin yağı ve çay ağacı gibi doğal ürünleri kullanmak gereklidir. Bu sayede kafa derisindeki gözenekler arınır ve saçlar temizlenir.

Yaz mevsiminde denizin tuzu ve güneş derken saçlar yıpranır ve detoksa ihtiyaç duyar. Bunun için piyasada hazır satılan detoks etkili birçok saç şampuanı var. Bunlardan saçınıza uygun olanı kullanabilirsiniz. Ancak öncesinde saçlarınızı dermatoloğa göstererek analiz ettirebilirsiniz.

Saç Detoksu Yapma ve Uygulama

Saç Detoksu

Evde saç detoksu hazırlamak ve uygulamak aslında son derece basit bir işlemdir. Aşağıda anlattığımız şekilde detoks hazırlayarak uygulayabilir böylelikle daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

1- Saç Derisi Temizliği İçin Doğru Ürün Kullanın

Kimyasal içerikli şampuanların yoğun kullanımı sonucunda tıpkı ciltteki gözenekler gibi saç derisindeki gözenekler de zamanla tıkanır. Bu da zamanla yağlı saç, kepekli saç veya saç dökülmesi ve yıpranma gibi birçok soruna yol açar. Bunu önlemek için bitkisel içerikli şampuanlar kullanmak gereklidir. Örneğin sarımsak özütü eklenerek yapılmış bitkisel şampuanlar saç ve saç derisi için çok sağlıklıdır.

Ayrıca şampuanın çok fazla köpürmesi de onun çok iyi bir ürün olduğunu göstermez ve aksine saça daha çok zarar verir. Bunun için daha çok kremsi ve bitkisel içerikli şampuanlar kullanarak saç derisini temizlemesiniz. Şampuan kullanırken çok fazla kullanmak da saça zarar verir.

2- Saç Şekillendiricilerden Uzak Durun

Isı etkili şekillendirici saç ürünleri saçı güzel gösterebilir ancak özellikle her gün kullanımda saça ciddi zararlar verir. Saç detoksu sürecinde en az 15 gün boyunca bu ürünlerden uzak durmak gereklidir. Ayrıca fön makinesini de az kullanmak gerekir. Fön makinesi kullanmadan önce saçı ısıdan koruyucu bir spreyle koruyun.

Isı etkili saç ürünleri kullanmadan saç şekil vermek isterseniz de bir süre bigudileri kullanabilirsiniz. Bigudileri saça sarın ve fön makinesiyle düşük sıcaklıkta kurutun. Saç detoksu sürecinde bu aletlerden uzak durarak saçınızın kendini toparladığını göreceksiniz.

3- Saçları Derinden Nemlendirin

Saç detoksunda amaç saçları yeniden canlı, parlak ve sağlıklı görüntüsüne kavuşturmaktır. Bunu sağlamak için öncelikle saçları yoğun şekilde nemlendirmek gerekiyor. Detoks sürecinde ve sonrasında da haftada en az 1 kez saça nem maskesi yapmalısınız. Bunun için doğal yağları kullanabilirsiniz.

Örneğin argan yağı, Hindistan cevizi yağı, papatya yağı veya avokado yağı gibi yağları tek başına veya karıştırarak da kullanabilirsiniz. Bu yağlardan saçlara masaj yaparak diplere ve uçlara kadar sürün. 30 dk sonra saçları yıkayın. Bu sayede saçlarınızı yoğun olarak nemlenir ve güçlenir.

4- Karbonat ile Saç Detoksu Uygulayın

Karbonat mükemmel bir temizleyicidir. Bir kaşık karbonatı şampuanınızın içerisine ekleyin. Bu sayede saçınıza ve kafa derinize peeling etkisi yaparak oradaki gözeneklerde olan ürün birikimini temizler ve gözenekleri arındırır. Bu sayede daha sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlar.

5- Elma Sirkesi Detoksu Uygulayın

Elma sirkesi de harika temizlik ve mikrop öldürme ektileri olan ve saç detoksuna işe yarayacak ürünlerden birisidir. Sirkeyi uygulamak için saçları yıkayın ve son olarak durularken saçlarınıza sirkeyi dökün. 5 dk sonra suyla durulayın. Bu sayede sirke kafa derisini ve kalıntıları etkili şekilde temizler.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article