- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç BakımıSaç Boyasının Akmaması İçin 5 Öneri

Saç Boyasının Akmaması İçin 5 Öneri

Saçların  daha iyi görünmesi için  saç boyası sık sık uygulanan bir işlemdir. Doğal saçların sağlığının bozulmaması için boya sürmemek veya nadiren boya gibi kimyasal işlemleri uygulamak gereklidir. Boyalı saçlar için daha özenli ve düzenli saç bakımı yapmak gereklidir. Aksi halde saçlar uygulanan kimyasalların da etkisiyle daha da cansız ve mat hale gelir.

Saç Boyası Neden Akar?

Uygulanan saç boyasının da kaliteli olması ve profesyonel olarak uygulanması gereklidir. Saç boyasının uzun süre kalması da bir başka önemli konudur. Saçlara bakım yapmamak ve çeşitli kimyasallar kullanmak gibi birçok faktör nedeniyle saçlardan boya akar. Bunun için sık sık saçları boyatmak zorunda kalırsınız.  İşte saç boyasının akmaması için 5 etkili tavsiye

saç boyasının akmaması için öneriler

1-Saç Kremine Dikkat Edin

Saç boyasının kısa sürede akmasının en önemli sebebi sık sık kullanılan saç kremleridir. Saç kremleri doğal içeriğe sahip olmadığı için ve çok sık uygulanmadığı için saç boyasının daha hızlı akmasına sebep olur. Kullandığınız saç boyasının renk koruyu özelliğinin olması gereklidir. Bununla birlikte saç kremi ve şampuanınızın mutlaka organik veya bitkisel içeriğe sahip olması ve yoğun kimyasallar içermemesine de dikkat etmelisiniz.

Saç kremini sadece aç uçlarına doğru miktarda uygulamanız yeterli olacaktır. Saç kremi yerine doğal bakım yağlarını da kullanabilirsiniz. Örneğin Hindistan cevizi yağını saç kremi niyetine saç uçlarına uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ile jojoba yağını karıştırarak da saç uçlarına uygulayabilirsiniz.  Bu sayede saçlardaki boya da daha kalıcı olur.

2- Şampuan Seçimine Dikkat Edin

Saçları çok sık yıkamak da boyanın akmasına neden olur. Bunun için saçları her gün yıkamamaya dikkat etmelisiniz. Bazı günleri sadece kuru şampuan kullanarak geçirebilirsiniz. Eğer kuru şampuan yoksa onun yerine bebe pudrası da kullanabilirsiniz. Bu sayede saçtaki yağlı görüntü engellenir ve saçlar daha hacimli durur.

3- Doğru Yıkama Tekniği Uygulayın

Saçlarınızı sıcak su ile yıkmak boyanın daha hızlı akmasına neden olur. Sıcak su saçın nemini alır ve saçları kurutur. Bununla birlikte boyanın da akmasına neden olur.  Saç boyanızın ömrünü uzatmak ve saçınızın daha sağlıklı olması için saçları mutlaka soğuk su ile yıkamanız gereklidir. En azından duş sonunda saçlara soğuk su tutarak da saç boyanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Soğuk su ile yapamıyorsanız da ılık su kullanmak saç için daha faydalıdır.

4- Isıdan Koruyucu Sprey Kullanın

Saçların boyasının akmasına neden olan diğer önemli faktör de sürekli ısı ile yapılan işlemlerdir. Fön, düzleştirici ve saç maşası gibi uygulamalar saçınızı daha çok yıpratır. Bunun için bu uygulamaları en aza indirmelisiniz. Saçlarınıza daha doğal yöntemler ve spreyle şekil vermelisiniz. Isı kullanacaksanız da öncesi için ısıdan korucuyu saç spreyi kullanırsanız saç boyanız da saç sağlığınız da korunur. Isıdan koruyucu sprey sadece ısı etkili araçlara değil güneşin etkilerine karşı da saçları korur.

5-  Düzenli Saç Bakımı Yapın 

Boyalı saçlara bakıma daha fazla ihtiyaç duyan saçlardır. Bunun için saçınıza haftada 1-2 kez nemlendirici maskeler yapmalısınız. Kış aylarında saçlar daha çok nemsiz kaldığı için bu dönemlerde daha çok nemlendirmeli ve saç maskeleri kullanmalısınız.

Doğal ve besleyici saç yağlarından da kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı ve avokado gibi yağları saç bakımında maske olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız daha güçlü ve daha parlak olacaktır. Ayda 2-3 kez saçınız için profesyonel saç bakımına da gidebilirsiniz. Bu sayede saç boyanızın ömrü de uzamış olur.

Dikkatinizi çekecek diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Saç Detoksu Nasıl Yapılır?

Saç Elektriklenmesi Neden Olur?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article