- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç BakımıSaç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Saçlar görünümde en etkili faktörlerden biridir. Saçların daima sağlıklı ve canlı görünmesi için bazı püf noktalar dikkat etmek ve saç bakım rutinleri uygulamak gereklidir. Bu yazımızda etkili saç bakım önerilerini paylaştık.

Saç Bakımı Neden Önemlidir?

Saçlar, mevsim değişikliği, kimyasal saç bakım ürünleri ve fazla ısıdan dolayı canlılığını yitirir ve yıpranır. Bu durumu önlemini en kolay yolu günlük saç bakım rutini oluşturarak saçınızı doğal yağlar ve ürünlerle beslemektir.

Saç bakımında bazı eksiklikler ve hatalar yaparız bunlardan önemli olan biri ise fazla şampuan kullanımı ve fazla ısıya maruz etmektir. İşte saç bakımında dikkat edilmesi gereken 10 önemli madde…

İlginizi Çekebilir : Saç Detoksu Nasıl Yapılır?

saç bakımında dikkat edilmesi gereken maddeler

1- Şampuan Miktarını Azaltın

Saçlarımızı yıkarken kullandığımız şampuanlar saçlarımız için önemlidir. Öncelikle doğal içerikli şampuanlar kullanmalıyız. Şampuan içeriğinde sls, paraben gibi sert kimyasal içerikler olmamalıdır. Sarımsaklı şampuan gibi bitkisel içerikli şampuanlar hem saçı besler, ağırlaştırmaz ve saçları güzelce arındırır.

Şampuan seçiminde köpüren şampuanlar seçiyoruz ancak köpürmeyen kremsi yapılı şampuanlar da saçı kurutmadan temizler ve daha sağlıklıdır. Bunun için hem doğal temiz içerikli şampuanlar kullanmalı hem de şampuan miktarını azaltmak gereklidir. Fazla şampuan kullanmak hem saçları yağlandırır hem de saçtaki doğal yağı kurutur.

2- Kafa Derinize Hafifçe Masaj Yapın

Saçları yıkarken kafa derinize masaj yapın ve nazik davranın. Gün içinde saç fırçanızla dipten uca saclarınız tarayın. Bu sayede kan dolaşımı artar ve saç dökülmesi gibi sorular azalır. Saçlarınız yıkarken kafa derinize hafifçe masaj yaparak yıkayın.

3- Mikro Fiber Havlu Kullanın

Havlu kullanımı saç sağlığı için çok önemlidir. Çünkü saçlar ıslakken kırılmaya daha elverişli olur. Saçlarınız ıslakken sert şekilde taramamaya dikkat etmelisiniz. Kaliteli mikro fiber bir havlu saçlardaki suyu daha hızlı emer ve daha hızlı kurumasını sağlar. Saçlarınız kururken kendi kendine kurumaya bırakın. Fön makinesi ile kurutmak saçları daha hızlı yıpratır ve kırılmalara neden olur.

4- Saçlarınızı Uçlardan Yukarıya Doğru Tarayın

Saçların en çok döküldüğü zaman tarandığı zamandır. Yanlış bir tarama yüzünden saçlar daha çok kırılır ve dökülür. Saçlarınız saç kremi varken uçlardan yukarı doğru adım adım taramalısınız. Bu şekilde hem de daha kalay açılır he de daha az kırılır.

5- Saçlarınızı Güneşten ve Kirlilikten Koruyun

Saçları güneşin zararlı ışınlarından korumak önemlidir. Özellikle yaz mevsiminde güneşten ve denizin tuzundan dolayı saçlar sık sık yıpranır. Buy nedenle özellikle yaz aylarında bir şapka takarak hem kafanızı he de saçlarınızı koruyun. Yazın saçlarınıza daha yoğun nem içeren maskeler yapabilirsiniz.

6- Yastık Kılıfı Seçimi Önemli

Yastık kılıf hem saç hem de cilt sağlığımız için çok önemli. Sağlıklı saçlar için pamuklu veya saten bir yastık kılıf seçmelisiniz. Ayrıca yastık kılıfını haftada 2-3 kez değişmelisiniz.

7- Düzenli ve Derin Saç Bakımı Yapmalısınız

Saçlar günümüzde sadece hava kirliliğinden bile kirlenip yıpranabiliyor. Bunun için saç tipine ve asça ihtiyacınıza göre saçlarınıza düzenli nem maskeleri yapmalısınız. Saç bakımında doğal bitkisel ürünleri de kullanarak evde pratik maskeler hazırlayabilirsiniz.

8- Saçınıza Zeytinyağı Bakımı Yapın

Zeytinyağını saçlarınıza dipten uca masaj yaparak yedirin ve 1 sata kadar saçta bekletin. Ardında şampuanla saçları yıkayın. Haftada 1-2 kez bu yöntemi uygulayabilirsiniz. BU sayede daha nemli ve parlak saçlara sahip olursunuz.

9- Saç Uçlarını Ekstra Nemlendirin

Saçlarınız çok fazla kırılıyorsa haftada 1-2 kez doğal bakım yağlarını kullanarak sadece saça uçlarını nemlendirin. Tatlı badem yağı, avokado yağı, ceviz yağı veya Hindistan cevizi yağını parmaklarınız arasında ısıtın ve saç uçlarınıza uygulayın. Düzenli olarak bunu uyguladığınızda saçlarınız daha azalır ve daha hızlı uzar.

10- Saç Şekillendirici Aletlerin Isı Ayarını Azaltın

saç şekillendiricilerin fazla kullanılması ve ısı ayarının yüksek olması durumunda saçlar zamanla yıpranır ve saç dökülme sorunlarına yol açar. Saç şekillendiricileri saçımızın sağlığı için kullanmamak daha doğrudur. kullanıldığı zaman ise ısı ayarının düşük seviyede kullanarak saçınızın daha az yıpranmasını sağlayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article