- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Yüz Bakımı & MakyajPorselen Makyaj Nasıl Yapılır? | 6 Adımda Porselen Makyaj Yapımı

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır? | 6 Adımda Porselen Makyaj Yapımı

Porselen makyaj düğün, nişan, kutlama gibi özel günlerde kullanılan yüksek kapatıcılık içeren bir makyaj türüdür. Porselen denmesinin sebebi ise porselene gibi pürüzsüz görünen bir makyaj görüntüsü olmasıdır. Porselen makyaj TV makyajlarından defilelerde sık sık kullanılan bir makyaj türüdür

6 Adımda Porselen Makyaj

Porselen makyaj yapılırken kontur, pudra ile pişirme teknikleri, yüksek kalıcılıkta fondötenler kullanılır. Porselen makyaj günlük kullanım için kesinlikle uygun değildir.

Video çekimlerinde, özel gün ve gece davetlerinde ışığında daha loş olduğu ortamlarda porselen makyaj güzel görünür. Çünkü tüm cildi örter ve cildin nefes almasını engeller. Bu yazımızda porselen makyaj nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir maddeler halinde anlattık. İşte 6 adımda porselen makyaj yapımı…

İlginizi Çekebilir: 4 Adımda Suya Dayanıklı Makyaj Çıkarma Yöntemleri

adım adım porselen makyaj

1-Öncelikle Cildinizi Temizleyin

Makyaja başlarken öncelikle cildiniz peeling ile makyaj hazırlayın ve ölü derilerden temizleyin. Ardından gözenek gizleyici etkisi olan bir makyaj bazı sürün. 2-3 dakika bekledikten sonra fondöteni süngerle değil fondöten fırçası ile tampon hareketler sürün.

Porselen makyajın en önemli iki noktası makyajın kalıcı ve yüksek kapatıcılıkta olmasıdır. Bu nedenle fondötenin ciltteki lekeleri iyi kapatması gereklidir. Fondöteni göz altlarına getirmeden uygulamayı bitirin.

2-Ten Renginde Bir Ton Açık Göz Altı Kapatıcısı Kullanın

Göz altınıza ten renginden bir ton açık göz altı kapatıcısını fırça ile tampon hareketlerle uygulayın. Ardından transparan pudra adımına geçere makyajı sabitleyin. Transparan pudranın mat olması önemlidir. Transparan pudrayı özellikle göz altlarına yoğun şekilde sürün ve 2-3 dakika makyajın pişmesini bekleyin ardından bir fırçala göz altındaki fazla pudrayı süpürün. Bu şekilde yapılan uygulama sayesinde göz altındaki makyaj daha uzun süre kalıcı olur ve çizgilere dolmaz.

3- Mat Bir Allık Uygulayın

Porselen makyaj yapımında önemli olan bir konu ise allık seçimidir. nude tonlarında bir allık seçimi ile porselen makyajınızın daha canlı ve güzel durmasını sağlayabilirsiniz. Şeftali, pembe tonlarında veya makyaj uygun bir tonda allığı fırça ile uygulayın.

4- Göz Makyajınızı Yapın

Göz makyajına  göz bazı ile başlayın. bu sayede daha kalıcı bir makyaj olur ve göz çizgilerine dolmaz. Öncelikle göz üstüne kremsi renkte bir far geçerek makyaj için baz oluşturun.

Ardından istediğiniz renklerle gözün dış köşelerine koyu tonları sürün. Göz pınarlarını açık bir renkle veya aydınlatıcı ile aydınlatın. Farları karıştırma işlemini iyi bir şekilde yapmanız gerekli bu adımda. Makyajda dudaklarınızı ön plana çıkarmak istiyorsanız dudağa koyu renk uygulamalı, gözlere hafif makyaj yapmalısınız. Bu şekilde dengeli bir makyaj görünümü ortaya çıkar.

Göz farlarını mat özellikte veya metalik far seçmeniz kalıcılık açısından daha iyi olacaktır. Göz makyajının bütüncül görünmesi için siyah mat bir göz kalemini üst göz kapağı içinden geçebilirsiniz. Eyelinerı istediğiniz kalınlıkta çekebilirsiniz. Göz makyajını tamamlarken hacim veren bir maskara ile birkaç kat uygulayabilirsiniz.

5- Dudaklar İçin Mat Ruj Uygulayın

Makyajınıza uygun bir renkte ruj seçmelisiniz. Mat olması kalıcılık açısından önemlidir. Kalıcı mat bir ruju önce tek kat uygulayın. Ardından dudaklarınıza hafif bir transparan pudra geçin ve tekrar ruju sürün. Bu şekilde rujun kalıcılığı artacaktır. Son olarak makyajın üstünden bir sabitleme spreyi ile geçebilirsiniz. İşte porselen makyajınız hazır!

6- Son Olarak Makyaj Sabitleyici Sprey Sıkın 

Özel davetlerde, düğün ve partilerde yapılan gösterişli porselen makyajının yapımı kadar kalıcılığı da önemli bir konudur. Bunu için porselen makyaj bitiminde 5 m uzaklıktan makyaj sabitleyici spreyi sıkarak makyajınızı özel bir güne hazır etmiş olursunuz.

Porselen Makyaj Nasıl Temizlenir?

Porselen makyajı yapımı kadar temizliği de özen gerektiren bir iştir. Yüksek kalcı ve kapatıcı özellikte ürünler kullanıldığı için porselen makyaj temizlenirken yağ içerikli temizleyici ürünler kullanılmalıdır.

Arındırıcı özelliği yüksek olan ürünler ile temizliğe başlayın. Yağ bazlı bir miceller suyu pamuğa dökün ve ten makyajınızı temizleyin. Maskara, ruj ve göz makyajı için göz makyajı micellar suyu ile birkaç adımda cildiniz arınana kadar makyajı çıkarmalısınız. Temizlerken göz altlarını bastırmadan nazik davranmalısınız. Ardından cildinizi yıkayın tonikleyin ve kalan cilt bakım rutini adımlarınızı uygulayın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article