- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Vücut BakımıKokusuyla Baş Döndüren Papatya Yağının Faydaları

Kokusuyla Baş Döndüren Papatya Yağının Faydaları

Papatyadan elde edilen doğal ve zengin içerikli bir yağdır. Sağlık başta olmak üzere cilt ve saç bakımında mucizeler yaratan papatya yağı günlük cilt ve saç bakımında eklenilmesi gereken bir yağdır. Bu yazımızda papatya yağının ,saça, cilde faydalarından ve nerelerde kullanıldığından bahsettik.

Papatya Yağı Ne işe Yarar?

Kır bitkisi olan papatyadan elde edilen yağı ile birçok alanda faydalar sunar. Başta Sağlık olmak üzere  cilt ve saç bakımı ürünlerinde, Kozmetik ürünlerde ve masaj yağı olarak da kullanılan papatya yağı  cilde ve saça ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller barındırır.

İlginizi çekebilir: Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Papatya Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Birçok rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan papatya yağı, ağrıların giderilmesinde ve organların düzenli çalışmasında faydası görülür bunun haricinde sağlığa sağladığı başka faydaları ise şu şekildedir;

  1. Baş, Kas ve eklem ve karın ağrılarını azaltan papatya yağı doğal yolda ağrı kesici görevini görür. Papatya yağını diğer masaj yağlarının yerine tercih edebilirsinz.
  2. Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelen papatya yağı hoş kokusu sayesinde nefesi açarak nefes darlığını önler.
  3. Bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önler ve metabolizmayı hızlandırır.
  4. Adet sancılarını azaltan papatya yağı adet döneminin ağrısız geçmesine yardımcı olur.
  5. Uykusuzluk problemlerine iyi gelen papatya yağı uykusuzluğa neden olan stresi önler.
  6. Antibiyotik özelliğine sahip olan papatya yağı, Vücuttaki iltihap ve enfeksiyonlarının giderilmesinde yardımcı olur.

Papatya Yağının Cilde Faydaları

papatya yağının faydaları

Papatya yağı cilt sağlığını koruyarak cilde birçok faydası görülür. İçeriğindeki E vitamini sayesinde cilt problemlerine iyi gelen papatya yağı günlük cilt bakım rutininde cilt maskesi, nemlendirici, olarak da tercih edilebilir. İşte papatya yağının cilde en etkili faydaları…

  1. İçeriğindeki E vitamini sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu nem oranını vererek cildi derinlemesine nemlendirir.
  2. Dirsek, ayak topuğu ve dudaklarda görülen çatlakların giderilmesinde kullanılarak iyi bir nemlendirici görevi sağlar.
  3. Cilt problemlerinin başında görülen sivilce ve aknelerin tedavisinde kullanılır.
  4. Yaştan ve ya dış etkenlerden dolayı ciltte görünen kırışıkları ve çizgilerin giderilmesine yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Doğal Yağlarla Cilt Nemlendirme

Papatya Yağının Saça Faydaları

Hoş kokusu ve zengin içeriği sayesinde saç sağlığına ve saç sorunlarına iyi gelen papatya yağını günlük saç bakımında maskelerin  ,kremlerin  veya  şampuanların içerisine aktarılarak  iyi bir açıcı özelliğine sahip olan papatya yağı ile saçınızı doğal yoldan açılmasını sağlayabilirsiniz. Saçlara ihtiyaç duyduğu nem oranını sağlayarak saçların yumuşacık olmasına yardımcı olur ve Saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır.

Papatya Yağı Nasıl Yapılır?

Güvenirliği olmayan kimyasal içerikli saç ve cilt bakımı ürünlerinin yerine papatya yağını sağlık bakanlığı onaylı yerlerden alarak ya da evde kendiniz yaparak kullanabilirsiniz.

Öncelikle topladığınız papatyaları bir cam kavanozunun içerisine parça parça kopararak atınız. Ardından üzerine 1 su bardağı zeytinyağı ve üzerini geçecek miktarda su ekleyerek karıştırınız ve kapağını kapatınız. Hazırladığınız bu yağı  15 gün boyunca güneş gören bir yerde muhafaza ediniz. 15 günün sonunda elde edilen yağı başka bir kavanoza aktarabilirsiniz.

Papatya Yağı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Papatya yağının sağlık başta olmak üzere cilt ve saç bakımında birçok faydası görülür. Papatya yağı içecekler yemeklerin içerisinde kullanılması ya da doğrudan tüketilmesi tavsiye edilemez bunun yerine Masaj yağı saç ve cilt bakımlarında kullanılması önerilir.

Papatya yağı diğer yağlar gibi bazı ciltlerde alerjik reaksiyonuna sebep olabilir. Bu sebeple papatya yağını kullanmadan önce bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir: Kantaron Yağının Faydaları

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article