- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Yüz Bakımı & Makyajmakyaj temizliğiMakyaj Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Makyaj Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

 

Makyaj temizliği nasıl yapılmalıdır? sık sık makyaj yapıyorsanız, haliyle bu konuyu da çokça merak ediyorsunuzdur. Makyaj yapmayı elbette hepimiz çok seviyoruz. Makyaj yapmak kadar, makyajı çıkarmak da önemlidir. doğru adımlarla doğru bir makyaj temizliği cildinizin erken yaşlanmaya karsı koruyacaktır.

Ayrıca doğru bir makyaj temizliği, cildinizin her zaman canlı ve parlak görünmesine katkı da bulunacaktır. Kesinlikle hiç bir zaman cildinizde makyaj varken uyumamalısınız.

Doğru ve Etkili Makyaj Temizleme Yöntemleri

Makyaj temizliği nasıl yapılmalıdır? Cildinizdeki makyajları çıkarmanın en etkili ve en kolay yöntemlerini sizler için araştırdık ve bu yazımızda bir araya getirdik.

1- Makyajınızı Temizleyin

Kutlamadan veya partiden döndüyseniz ve makyajınız ağır bir makyaj ise, fazla makyaj çıkarmak yeterli olmayacaktır. Bunun için öncesinde makyajı çıkarmak için yağ içerikli makyaj temizleme ürünlerinden birini kullanabilirsiniz.

Makyaj temizleme için seçtiğiniz ürünler, cilt tipinize uygun olmalıdır, sert kimyasallar içerikler içermemeli ve cilde zarar vermemelidir.  Bu aşamada makyajı yumuşatıp eritmek için lavanta, jojoba veya Hindistan cevizi gibi doğal uçucu yağlardan da kullanabilirsiniz. Bebek yağı da kullanmak bu aşamada etkilidir.

Bebek yağları hem daha az zararlı bileşen içerir, hem de iyi bir temizleyicidir. Bunun için kullanacağınız yağdan 10 damla kadar avuçlarınıza alın ve ısıtın. Ardından gözlerinizde başlayarak tüm makyajızı temizleyin. Sonra cildinizi ılık suyla durulayın. Ayrıca cildi sabun gibi aşırı kurutan ürünlerden uzak durun.

2- Yüzünüzü Makyajdan Arındırın

Yağlarla makyajı yumuşattıktan sonra cildinize uygun krem veya köpüklü temizleyiciyle masaj yaparak cildi temizleyin ve durulayın. Ardından kullandığınız bir micelar suyla pamuk ile cildinizi temizleyin. Hala pamuğa kir geldiğini göreceksiniz. Bu aşamada yüzünüzü yıkamak için bebek şampuanı da kullanabilirsiniz.

Bebek şampuanları birçok ürüne göre daha temiz içerikli olduğu için cilde zarar vermez. Cildinizi krem temizleyicilerle arındırmak daha sağlıklıdır ve etkilidir. Çünkü köpüren ürünler cildi uzun vadede kurutur. Makyajı temizlikten sonra siyah noktalarınız varsa siyah nokta burun bandı kullanabilirsiniz. İhtiyacınız varsa peeling veya maske yapabilirsiniz. Gözeneklerinizi düzenli şekilde temizlemeniz akne oluşmaması için önemlidir.

3-Tonik Adımı

Cilt bakımında ve temizliğinde en önemli adımlarından birisidir. Tonikleme sayesinde cilt arınır ve gözenekler sıkılaşır. Makyajı çıkarıp micellar su ile sildikten sonra, varsa kalan makyaj kalıntılarını almak için tonik kullanmalısınız.

Cilt tipinize uygun tonik seçmelisiniz. Bu aşamada parfümlü ve alkollü tonik kullanmamakta fayda var. Çünkü alkol cildi kurutur ve yıpratır. Tonik olarak organik gül suyu kullanabilirsiniz. Gül suyu da gözenekleri sıkılaştırır ve cildi etkili şekilde nemlendirir. Eğer kuru cilde sahipseniz, nemlendirici etkiliye sahip bir tonik kullanmalısınız.

Karma cilde sahipseniz, gözenek sıkılaştırıcı etkisiye sahip tonik tercihinde bulunun. böylece fazla yağı dengelemiş olursunuz. Yağlı bir cilde sahipseniz cildinizdeki fazla yağı temzileyecek sebum içerikli r tonik kullanmalısınız.

4-Cildinizi Nemlendirin

Tonik adımında ciltteki tüm makyaj kalıntılarını ve kirlerini temizlendikten sonra artık nemlendirme adımına geçebilirsiniz. Cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle, cildinizi aşağıdan yukarıya doğru masaj yaparak nemlendiriciyi sürün.

Nemlendirici uygularken boynunuza da mutlaka sürmeyi ihmal etmeyin. Maske yaparken de cildiniz temizlerken de boynunuz mutlaka dahil etmelisiniz. Çünkü boyun bölgesi vücudun en hassas bölgelerinden biridir ve bakımı önemlidir.

Cildinizi nemlendirirken göz çevrenize göz kremini nazikçe uygulayın. Göz çevresi kreminiz su bazlı olmalıdır. Son olarak kaş ve kirpikleriniz tarayın ve bakım yağlarınızla, kirpiklerinize masaj yapın.

Makyaj ve çeşitli nedenlerle kaş ve kirpikler de saçlar gibi yıpranır. Bu nedenle bakım yağlarıyla kirpiklerinize ve kaşlarınıza da bu yağlardan sürmeyi ihmal etmeyin. Böylece kailarınız ve kirpikleriniz dökülmez ve canlı bir görünüm kazanmış olurlar.

Bunlar da Dikkatiniz Çekebilir.

Cilt Tonu Eşitliği için Ne Yapılması Gerekir?
Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article