- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Vücut BakımıDayanaklı Bir Vücut İçin Maca Kökü Nedir, Faydaları Nelerdir?

Dayanaklı Bir Vücut İçin Maca Kökü Nedir, Faydaları Nelerdir?

Maca kökü bir diğer adıyla Peru Ginsengi görünüş olarak turpu andıran alternatif tıpta sıkça kullanılan şifalı bitkilerin arasında yer alır. Zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip maca kökünün sağlık üzerinde birçok faydaları görülür. gelin hep beraber maca kökünün faydalarına ve nasıl kullanıldığına bakalım…

Maca Kökü Nedir?

“Peru ginsengi”,”Lepidium meyenii” olarak da bilinen maca kökü turpigiller ailesine mensup bir bitkidir. Mor, kırmızı mavi, sarı, siyah, krem veya yeşil renkte köklere sahiptir.

Kremsi kökünün yapılan araştırmalara göre prostat kanserine iyi geldiği gözlemlenir. Siyah kökü acımsı kırmızı rengi ise tatlı olarak ayrılır. Alternatif tıpta en çok sarımsı kökü tercih edilir.

İlginizi Çekebilir: Kokum Yağının Faydaları Nelerdir?

Maca Kökünün Faydaları Nelerdir?

Maca kökünün içeriğindeki magnezyum, potasyum, demir, kalsiyum, çinko, iyot, linolenik asit, palmitik asit, oleik asit,B1,B12, gibi vitamin mineral, protein ve yağ asitleri sayesinde sağlık üzerinde birçok faydası bulunurken  antienflamatuvar ve antioksidan özellikleri sayesinde birçok hastalığa da şifa niyetinde kullanılır.işte maca kökünün en etkili faydaları…

 1. Ruh sağlığına iyi gelen maca kökü, anksiyete, panik atak,stres, depresyon, gibi sorunlarda rahatlatıcı etkisi vardır.
 2. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve halsizlik yorgunluğa karşı vücudun direncini arttırma etkisi görülür.
 3. İçerdiği protein sayesinde besleyici ve doyurucu özelliği vardır.
 4. Afrodizyak özelliğine sahip olarak cinsel iktidarsızlığa iyi gelerek  cinsel gücü arttırır.
 5. İçerdiği B12 Vitamini sayesinde beyin sağlığını korur ve hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu yükseltir.
 6. Hormonsal sisteme iyi gelen maca kökü erkeklerde sperm sayısını arttırır ve doğurganlık için faydası görülür.
 7. Adet dönemine iyi gelen maca kökü adet öncesi görülen sancıları dindirme etkisi görülür.
 8. Menopoz dönemi belirtilerinden olan sıcak basma, terleme, stres gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.
 9. Kuvvet verici özelliği sayesinde spor ve atletik performansını arttırır.
 10. Cilt sağlığını korur ve cildi onararak daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.
 11. Saç üzerinde etkisi görülen maca kökü saçları kökten uca besleyerek sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasına ve daha canlı ve parlak saçlara sahip olmayı sağlar.

İçeriğindeki maca kökü ve diğer özler ile saçların sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olurken daha dolgun ve hacimli saçlar için Homm Life Hair Collagen Serumu Tavsiye Ederiz.

homm life haır collagen serum
SİPARİŞ VERMEK İÇİN TIKLAYIN

Maca Kökü Nasıl Kullanılır?

maca kökünün faydaları

Zengin içeriği sayesinde sağlığı korumaya yardımcı olarak birçok sağlık sorunlarının tedavisinde etkisi görülen maca kökünü toz halinde saç ve cilt bakım ürünlerinin içerisinde ve gıda takviyesi olarak kullanabilirsiniz.

Toz: Maca kökünü toz halinde temin ederek  tozunu çay olarak demleyebilirsiniz. Bunun yanında salatalara, pişmiş yemeklere yoğurt ve süte ekleyerek tüketebilirsiniz.

Gıda Takviyesi: Vücut direnicini, dayanıklığı ve kuvvetini artıran maca kökünü sporcu ve atletlerin takviye olarak alınması takviye edilir. Bunun yanına ek olarak stres depresyon anksiyete kaygı bozukluğu panik atak gibi sorunlar içinde alınması tavsiye edilir.

 Cilt ve Saç Bakım Ürünleri: Maca kökünü saç ve cilt bakım ürünlerinin içeriğinde bulunarak saç ve cilt sorunlarının çözümü için serum, krem ve şampuanları tercih edebilirsiniz.

Maca Kökünün Yan Etkisi Var mı?

Şifalı bitkilerin içeresinde yer alan maca kökünün herhangi bir bilinen bir yan etkisi görülmez. her besinde olduğu gibi amca kökünün aşırı tüketimde mide bulantısı ,baş dönmesi ,kusma gibi yan etkiler görülebilir. Maca köküne karşı bir alerji durumu var ise doktora başvurduktan sonra kullanılması tavsiye edilir.

homm life haır collagen serum
SİPARİŞ VERMEK İÇİN TIKLAYIN
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article