- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç DökülmesiLimonun Saça faydaları Nelerdir? | 5 Saç Bakım Önerisi

Limonun Saça faydaları Nelerdir? | 5 Saç Bakım Önerisi

Limonun  saça faydaları saymakla bitmez. limon , saç bakımında  mucizevi etkilere sahiptir. içermiş olduğu birçok vitamin ve mineral ile hem cilt hem de saça sağlığı için çok faydalıdır. Harika bir narenciye meyvesi olan limon C vitamini, magnezyum, potasyum ve diğer mineraller bakımında çok zengindir.

Limonun Saça faydaları Nelerdir?

Limon muhteşem bir antioksidan kaynağıdır. Saçları günlük aşınmalardan, güneşin zararlı etkilerinden korur. Saç dökülmelerini önler. Ayrıca antioksidanlar sayesinde oksidatif stresi önler ve saçın beyazlamasını da engeller.

Anti mikrobik özelliklere sahip olan limon kafa derisi sorunlarını çözmede etkilidir ve saçta kepek, karşıtı gibi sorunları önler. Limon saçtaki elastikiyeti arttırır, kolajen üretimini destekler. Bu sayede saç dökülmelerini en az indirir.

Limon suyu kafa derisindeki pH dengesini sağlar. Limonu düzenli tüketmenin yanında saç maskesi olarak kullanmak da kepek başta olmak üzere birçok saç orununun çözümünde etkilidir. Limon saç tellerinin kalınlaşmasında etkilidir. Bu sayede daha hacimli gür ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

Limon Saça Nasıl Uygulanır?

Taze bir limonun suyunu sıkın ve hafif nemli ola saçınıza bu suyla kökten uca kadar masaj yapın. Ardından 10 dakika kadar besleyin ve saçları şampuanla yıkayın. Limon saçlarınızı besler, kafa derisindeki fazla yağı giderir. İşte sizin için hazırladığımız limonla yapılacak 5 saç bakım önerisi…

limonun saça faydaları bakım önerileri

ilginizi Çekebilir: Evde Hazırlayabileceğiniz 5 Saç Bakım Kürü 

1- Limon Şampuanı Yapımı

Malzemeler: saf kına tozu, limon suyu, ılık su, yumurta

Tüm malzemeleri mikser ile çırpın. Ardından nemli saçınıza uygulayın ve 1-2 saat kadar bekletin. Sonra şampuanla saçınız durulayın. Limon saçların arındırırken yumurta sayesinde saçlarınız nemlenir ve güçlenir.

Bu maske özellikle saçların hızlı uzamasında etkilidir. Saçlarınızdaki gri rengi kapatmak için de bu maskeyi kullanabilirsiniz.  Kına da kafa derisini koruyan ve bakterileri engelleyen doğal bir boyadır ve saç sağlığı için faydalıdır. Haftada 1 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

2- Limon Suyu ve Hindistan Cevizi Suyu Maskesi

Malzemeler: limon suyu ve Hindistan cevizi suyu

Taze sıkılmış limon suyu ile Hindistan cevizî suyunu karıştırın ve temiz saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. BU noktada bu maskeyi masaj yaparak uygulamak çok önemlidir. Çünkü yaptığınız masaj sayesinde maske aktif hale gelir kan dolaşımı hızlanır ve saç maskesi saçlara etki eder.  1 sata sonra saçınızı şampuana yıkayın. Bu karışım sayesinde saçlar güçlenir, nemlenir ve hızlı uması sağlanır.

3- Limon Yağı Maskesi

Malzemeler: hint yağı, zeytin yağı ve limon yağı

Tüm malzemeleri karıştırın ve temiz saçlara masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekletin ve ardından saçınız şampuanla durulayın.  Bu maskeyi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Tüm saç tipleri için uygun olan bu maske ile saçlarınızda kırılmalar azalır, saç kökleri güçlenir ve genel saç sağlığı iyileşir.

4-Limon Suyu ve Aloe vera Maskesi

Malzemeler: aloe vera jeli, ve limon suyu

Bir kapta malzemeleri homojen şekilde olacak halde karıştırın ve temiz saçınıza masaj yaparak yedirin. 20 dakika bekleyin ev saçları durulayın.

Bu sayede saçlarınız mikroplardan arınır ve yoğun şekilde nemlenir. Aloe veradaki yoğun E vitamini nemlenen saçlar güçlenir ve hacim kazanır. Mat saçlar için oldukça etkili bir saç bakım maskesidir.

5- Limon ve Soğan Maskesi

Malzemeler: taze limon suyu ve taze soğan suyu

Malzemeleri eşit oranda karıştırın ve saçlarınıza dipten uca masajla uygulayın. Özellikle de saça çıkmayan ekleyerek bu maskeyi uygulayın, 2 dakika masaj yapın ve saçınızda 20 dakika bekletin. Sonra saçınızı durulayın. Bu maskeyi 2 ay boyunca ayda 3 kez yapabilirsiniz. Düzenli kullanımda saçlarınızı besler ve uzatır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article