- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Cilt BakımıKoltuk Altı Bakımı Nasıl Yapılır | 5 koltuk Altı Bakımı Önerisi

Koltuk Altı Bakımı Nasıl Yapılır | 5 koltuk Altı Bakımı Önerisi

Koltuk altı bakımı kişisel bakımda en önemli noktadır. Muzdarip olduğumuz bir konu da koltuk Altı  kararmasıdır. Koltuk altı kararması çok dar kıyafetler giymekle, yanlış epilasyon yöntemleri ile veya hormonal değişimler sebebi ile oluşabilir. Bundan kurtulmak için öncelikle bir doktora görünüp hormonal sebepli olup olmadığı belirlenmelidir. Hormonal kaynaklı ise uygun tedavi edilmelidir.

Koltuk altı özellikle yaz aylarının sıcağında çok terleyen ve düzenli olarak bakımının yapılması gereken bir bölgedir. Koltuk altı epilasyonu da bakımı için çok önemlidir. Terlemeyi ve kötü koku önlemek için öncelikle koltuk altı epilasyonunu düzenli olarak yapmak gereklidir.

Koltuk Altı Bakımı Nasıl Yapılır?

Koltuk altının kötü kokmaması ve kararmaması için çok dar kıyafetler giymemek gereklidir. Bununla birlikte beslenme ve yaşam tarzı da koltuk altını etkiler. Koltuk altınızda aşırı terleme sorunu varsa koltuk altı terlemesi için profesyonel yardım alabilirsiniz

Koltuk altındaki ter bezlerinin azaltılması ile aşırı terleme sorunu da önlenir. Koltuk altının bakımı hem kadın hem de erkekler için önemlidir. Özellikle havuz ve deniz sezonu açıldığında koltuk altı daha ön plandadır ve estetik görünmesini de sağlıklı olması kadar önemlidir. Bu yazımızda koltuk altı bakımı nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir, bunu anlatıyoruz. İşte 5 adımda koltuk altı bakımı…

1-Nemlendirici Uygulayın

Koltuk altı bölgesi de vücutta en çok neme ihtiyaç duyan bölgelerden biridir. Özellikle jileti ağda gibi epilasyonlardan sonra koltuk altının nemlendirilmesi daha önemlidir. Çünkü epilasyon sonrasında cilt tahriş olur ve kızarır. Bunun için koltuk altını her duştan sonra ve her epilasyon sonrasında etkili bir nemlendirici kullanarak nemlendirmek gereklidir. Bunun için hızlı emilen sprey nemlendiricilerden uygulayabilirsiniz.

2-Temizleyin ve Bakterilerden Arındırın

Özellikle de yaz ayları boyunca koltuk altı daha çok terler ve bu da bakterilerin oluşmasına neden olur. Bu bakterileri temizlemek için mutlaka her gün duş almak ve koltuk altını da dezenfekte etmek önemlidir. Duş sonrası deodorant veya terlemeyi önleyici bir rolon kullanmak da çok önemlidir. Terlediğiniz zaman ferahlık hissi gider ve temiz hissetmezseniz. Bunun için koltuk altını duşta bazen keselemek ve her zaman deodorant kullanmak önemlidir.

Kullanılan deodorantların alüminyum gibi sağlığı zararlı içerikler barındırmaması gereklidir. Bunun için koltuk altı bölgesine daha doğal ve organik içerikli rolonlar kullanmalısınız. Koltuk altında terlemeyi ve bakteri oluşunu azaltmak için adaçayı da kullanabilirsiniz. Bunun için taze demlenen adaçayını soğutun Bir pamukla tüm koltuk altı bölgesine uygulayın.

3-Karbonat Kullanın

Başka sebeplerden ise koltuk altı rengini açmak için karbonat gibi renk açıcı ürünleri kullanabilirsiniz. Bunun için karbonat ile limon suyunu karıştırın. Tüm koltuk altına temiz olduğu zaman uygulayın ve 10 dk. kadar masaj yapın. Ardından durulayın. Koltukaltındaki karamaları tıbbi yöntemler ile de tedavi etmek mümkündür. Bununla birlikte çok dar kıyafetler giymemelisiniz. Çünkü dar kıyafetler ile kan dolaşımı azalır ve bu da vücutta çeşitli sorunlara neden olur.

4-Doğru Kıyafetler Seçin

Doğru kıyafetler giymek de koltuk altının daha sağlıklı ve bakımlı olması için önemlidir. Sürekli polyester içerikli kıyafetler giymek koltuk altı sağlığını da olumsuz etkiler. Bunun için daha çok yün ve pamuklu kumaşlardan olan ve geniş olan kıyafetler giymek gereklidir.

5-Beslenmenize Dikkat Edin

Eğer çok fazla soğan ve sarımsak tüketen biri iseniz koltuk altı terlemeniz de o kadar kötü kokar. Bunun için özellikle yaz aylarında bu tür yiyecekleri azaltmakta fayda var. Bununla birlikte yoğun kokulu baharatlı besinler tüketmek de koltukaltının terlemesine ve kötü kokmasına neden olur. Yaz aylarında daha hafif beslenmek gereklidir.

Sizler için hazırladığımız diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

12 Adımda Boyalı Saç Bakımı

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article