- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç DökülmesiKepekten Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Kepekten Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Kepekten kurtulma yöntemlerine başvurmayanlar oldukça çok az bir sayıdadır. Kepek oluşumunun altında aslında bir çok sebep yatmaktadır. Genelde kepek oluşumunun nedeni olarak sadece yanlış şampuan kullanımı sanılmaktadır.

Kepekten Kurtulma Yöntemleri
Kepekten Kurtulma Yöntemleri

Basit Yöntemlerle Kepekten Kurtulun

Kepek sorunu, hem erkeklerde hem de kadınlarda çok sık rastlanılan bir saç problemidir. Kafa derisindeki ölü derilerin atılması ile oluşan kepek sorununun altında birçok sebep vardır.

Bunlar saç ürünlerine aşırı duyarlılık, cilt kurluğu ve kafa derisinde yaşayan bir tür mantar çeşidi olabilir. Kepeği tedavi etmek, için hazır satılan birçok saç bakım ürünü vardır. Bunları kullanmanıza rağmen, hala kepek sorununuzun üstesinden gelemediyseniz, evde pratik çözümlere başvurarak kepek sorununun üstesinden gelebilirsiniz.

Bunun için evde doğal yollarla hazırlayabileceğiniz bitkisel saç maskelerini kullanarak kepeklere elveda diyebilirsiniz.

Bal ve Limon Maskesi

Malzemeler: 2yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı yoğurt, ve 1 adet sıkılmış limon suyu

Malzemeleri pürüzsüz bir karışım elde eden dek karıştırın. sonrasında saçlarınızın dibine  masaj yaparak uygulayın. Ardından 40 dakika bekletin ve saçlarınızı durulayın. Saçlarınızı sülfat ve sert kimyasal içermeyen bitkisel içerikli şampuanla yıkayın.

Haftada 2 kez bu maskeyi uygulayarak kepeklerden kurtulabilirsiniz. Bal kepeğin arınmasına yardımcıdır. Yoğurt saçları onarır. Limon suyu da saçın PH dengesini sağlayarak kepek ve diğer saça sorunlarına iyi gelecektir.

Muz, Limon ve Zeytinyağı Maskesi

Malzemeler: Bir adet olgunlaşmış muz, 2 yemek kaşığı bal, 1 adet taze sıkılmış limon suyu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Tüm malzemeleri topak kalmayacak şekilde homojen bir kıvama getirin. Özellikle kuru ve kepekli saçlar için harika etkileri olan bir saç maskesi ile  saçlarınızın derisine masaj yapar gibi uygulayın. Ardından 1 saat saçınızda bekletin ve sonrasında saçınızı durulayın. Bitkisel içerikli bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

Bu karışımı sayesinde saçlarınızı sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Muz saçınızı nemlendirerek besler. Bal kepek sorununda çok etkili bir güce sahiptir. Limon suyu da saçın PH dengesini sağlayarak kepek ve diğer saça sorunlarına iyi gelecektir.

Yumurta sarısı maskesi

Malzemeler: 1 adet Yumurta sarısı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Malzemeleri pürüzsüz kıvama gelene dek karıştırın ve saçlarınıza masajla yedirin. Saç derisi ve tüm saçları bu maskeyle kaplanmasına dikkat edin. 1 saat bekletin ev sonrasında  saçılarınız ılık su ile durulayın. Böylece kafanızdaki kan dolaşımını artırarak saç derinizin hava almasını sağlayabilirsiniz. Böylece kepek sorununuzun üstesinden bu yöntemle kurtulabilirsiniz.

Mayonez Maskesi

Malzemeler: 2 yemek kaşığı aloe vera jeli, 2 yemek kaşığı lor peyniri ve 2 yemek kaşığı mayonez

Saç sağlığınız için mayonezi sıklıkla kullanabilirsiniz. Kafa derisi sağlığı için oldukça faydalıdır. Tüm malzemeleri karıştırın ve saçlarınıza ve kafa derinize masajla uygulayın. Maskeyi yaparken kafa derinize 10 dakika boyunca mutlaka masaj yapın.

Bu şekilde kafadaki kan dolaşımı hızlandırarak maskenin daha etkili bir şekilde kafa derisine nüfus etmesini sağlayabilirsiniz.10 dk. bekledikten sonra, saçlarınızı ılık su ile durulayın. Düzenli kullanımda bu maske ile saç kırılmaları ve dökülmeleri azalacaktır. İlk kullanımdan itibaren kepek oluşumunun ciddi oranda azaldığını fark edebileceksiniz.

Sarımsak ve Ballı Maske

Malzemeler:  2 diş sarımsak ve 2 yemek kaşığı bal

Kepek sorununu gidermede en etkili iki ürün olan bu malzemeler ile kullanabilirsiniz. Malzemelerin miktarını saç uzunluğuna göre ayarlamanız gereklidir.  Sarımsağı suyunu çıkararak ezin. Bunun için öncelikle malzemeleri homojen şekilde karıştırın. Ardından saçlara uygulayın ve 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı bitkisel içerikli şampuan ile yıkayın.

Hint yağı maskesi

Malzemeler: 2 yemek kaşığı Hint yağı ve 2 yemek kaşığı aloe vera jeli, 2 yemek kaşığı biberiye yağı

Hintli kadınların saç sırrı olan Hint yağı, saçları besler ve hızlı uzamasını sağlar. Bu maske ile saçlar güçlenir hacim kazanır, kepek sorunu giderilir. Bunun için malzemeleri eşit oranda karıştırın ve saçlara dipten uca masaj yaparak her yere gelecek şekilde uygulayın.

Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı bitkisel içerikli şampuanla durulayın. Daha etkili sonuçlar almak için haftada 1 kez bu saç maskesini uygulamanız önerilir.

Elma Sirkesi Maskesi

Malzemeler: 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı aloe vera jeli

Tüm malzemeleri karıştırın ve saçlara masajla uygulayın. 40 dakika sonra saçlarınız durulayın. Bu maske kaşıntıyı ve kepek sorununu önlemede etkilidir. En iyi sonuç almak için bu saç maskesini ayda iki kez uygulamalısınız.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

İnce Telli Saç Bakımı 
Evde Saç Nasıl Şekillendirilir?

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article