- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Cilt BakımıKarma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Karma cilt bakımı, diğer cilt tiplerinden daha farklı şekilde yapılır. Daha hassas ve dikkat edilmesi gereken bir cilt tipi olduğu için bakım yaparken son derece nazik davranılmalıdır.

Karma cilt tipi yüzdeki T bölgesinin yağlı yapıya sahip olup yanak ve diğer bölgelerin nemsiz ve kuru olmasıdır. Cilt bakımı ve mükemmel bir makyaj için cilt tipiniz bilmenizi çok önemlidir. Cilt tipi yanlış bilindiğinde uygulanan yanlış ürünler sonucunda istenmeyen etkiler oluşacaktır.

Karma cilt bakımı

Cilt analizi Nasıl Yapılır?

Cilt tipiniz analiz ettirmek için bir dermatologdan veya eczanelerden yardım alabilirsiniz. Birçok eczaneden ücretsiz olarak cilt ve saç analizleri yapılmaktadır. Eğer kuru bir cilde sahipseniz cilt bakımı ürünlerinizde daha çok yağ ve nem içeren ürünler tercih etmeniz gerekir.

Karma cilde sahipseniz cilt bakım ürünlerini buna göre seçmelisiniz. Örneğin seçtiğiniz nemlendiriciler su bazlı olmalı ve cildiniz yağ üretmeye teşvik etmemelidir. Karma cilt tipinin bakımı diğer cilt tiplerine göre daha zordur. Çünkü karma cilt için yüzdeki yağlı bölgelere ayrı kuru bölgelere ayrı bakım ürünleri uygulanmalıdır.

Karma Ciltliler için Bakım Öneriler

Her cilt tipinin bakımı farklı şekilde yapılır. Zor cilt tiplerinden biri olan karma cilt, bakım yaparken dikkat edilmeyi gerektirir. Peki, karma cilt bakımı yaparken nelere dikkat etmek gerekir, hangi tip ürünleri kullanmak gerekir?

1-Cildinize Ellerinizle Temas Etmeyin

En değerli organınız olan cildinize hassas ve nazik davranmalısınız. Cildinize gün içerisinde el sürmemelisiniz. Çünkü elde var olan bakteri ve mikroplar cilde transfer olur bu da ciltte kızarıklık, sivilce akne oluşumuna nende olur.

Ayrıca Cilt bakımı için seçtiğiniz ürünler cildiniz tahriş etmemelidir. Örneğin çok sert tanecikli ve yüzü çizen peeling ürünleri kullanmamalısınız. Bunun yerine Hindistan ceviz yağı gibi peeling etkisi olan doğal ve nazik ürünleri cildinize hafifçe masaj yaparak temizlemelisiniz.

2- Özel Bakım Rutini Oluşturun

Tıpkı kendi mutfağınızda şef olmanız gibi kendi cilt bakım rutininiz de en ii siz belirlersiniz. Cilt tipiniz analiz ettikten sonra zamanla cildinize iyi gelen ve iyi gelmeyen ürünleri deneyimlemiş olursunuz. Buna uygun şekilde cildiniz için sabah ve gece uyumadan bakım rutinleri oluşturmanız gerekir. Bu adımlar için kabaca temizleme, tonikleme ve nemlendirme diyebiliriz.

Cilt bakım rutininize başlarken doğal ve temiz içerikli bir temizleyiciyle cildinizi temizleyin. Sonra da su bazlı bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirin ve rutinlerinizi tamamlayın. Tonik olarak da cilt tipinize uygun yatıştırıcı ve nemlendirici bir tonik kullanabilirsiniz. Özellikle gözenek sorunu yaşıyorsanız tonik adımını atlamamalısınız.

Tonikleme aslında basit görülse de en önemli cilt bakımı adımlarından biridir. Cildinizi temizledikten sonra uygun bir toniği pamuğa damlatarak yüzünüzü silerek gözenekleri kapatmalı ve cilt sorunlarından korumalısınız. Gül suyu çok tercih edilen faydalı ve uygun maliyetli bir toniktir. Ardından karma cildinize uygun bir serum uygulayabilirsiniz. Serumu nemlendiriciden önce uygulamak gerekir.

Karma ciltli olarak yapmanız gereken en önemli cilt bakımı adımı ise cildiniz kesinlikle kuru bırakmamaktır. Kuru kalan nemsiz cilt yağ üretmeye meyilli olacaktır. Bu nedenle su bazlı bir nemlendiriciyle makyajdan önce, duştan sonra, sabahları yüzünüzü temizledikten sonra mutlaka cildinizi nemlendirmelisiniz.

3- Cilt Bakım Maskesi Seçimi

Karma cilt tipine sahipseniz cilt maskesi seçerken tek bir maske yetmeyebilir. T bölgeniz için ayrı kalan bölgelere ise ayrı maskeler uygulamalısınız. Eğer gözenek ve siyah nokta gibi cilt problemleriniz varsa o bölgelere ayrı doğal içerikli ürünler kullanarak günlük cilt temizliğini sağlamalısınız.

Karma Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Bir doktora görünmeden cilt tipinizi nasıl anlarsınız? Bu soruya şu şekilde cevap vermek mümkündür. Özetle yanaklarınız ve göz çevreniz cildinizin diğer bölümlerine göre daha kuru ise karma cilde sahipsiniz demektir.

  • Yanaklarda pul pul dökülmeler
  • Genişlemiş gözenek sorunu
  • Parlak cilt,
  • Siyah nokta sorunu gibi sorunlar varsa karma cilt tipine sahipsiniz demektir.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article