- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Vücut BakımıDoğal Östrojen Kaynağı Karayılan Otunun Bilinmeyen Faydaları

Doğal Östrojen Kaynağı Karayılan Otunun Bilinmeyen Faydaları

Doğanın bizlere sunduğu şifalı bitkilerin arasında yer alan karayılan otu bir diğer adıyla “black cohosh” düğün çiçeği ailesine mensup bir bitkidir. Alternatif tıpta genellikle kadın hastalıklarının tedavisinde  tercih edilen karayılan otunun adı fazla duyulmasa da zengin içeriği sayesinde bizlere fayda sunmaktadır. Bu yazımızda karayılan otunun faydalarından ve nasıl kullanıldığından bahsettik.

Karayılan Otu Nedir?

Karayılan otu, kuzey Amerika’da yetişen ve düğün çiçeği familyasına mensup bir bitkidir. Amerika ve Çinli bitki uzmanlarının yıllardır alternatif tıpta hastalıkları ve böcek savar olarak kullandığı bitkidir. Karayılan otu, genellikle kadın hastalıklarından olan menopoz, adet dönemi gibi sorunlarda tercih edilir.

İlginizi Çekebilir: Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Karayılan Otunun Faydaları Nelerdir?

karayılan otunun faydaları

Karayılan otu, geçmişten bugüne tıpta bitkisel destek olarak tercih edilmiştir. Östrojen hormonu salgılamasıyla bilinen karayılan otu kadın hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı kullanılan şifalı bitkilerin arasında yerini alır. Peki karayılan otunun sağlık üzerinde başlıca faydaları nelerdir? İşte karayılan otunun faydaları….

Menopoz Dönemine İyi Gelir: Genellikle menopoz dönemi için tercih edilen karayılan otu, menopoz öncesi semptomları iyileştirdiği ve menopoz belirtilerinden olan sıcak basma, terleme gibi sorunları giderdiği gözlemlenmiştir.

Adet Düzensizliğini İyileştir: Kadın hastalıklarında kullanılan karayılan otu, adet öncesi ve sonrası semptomları iyileştiği bilinir. Adet düzensizliklerine de iyi gelerek kanama şiddetini azaltarak adet sancılarını dindirdiği biliniyor.

Enfeksiyonları Önler: Karayılan otu antibakteriyal özelliği sayesinde kadınlarda sıkça rastlanılan idrar yolu enfeksiyonları ve genital bölge enfeksiyonlarını iyileştirdiği gözlemlenir. Bunun yanında vajinal akıntıları da dindirici özelliğe sahiptir.

Böcek savardır: Geçmişte böcek savar olarak kullanılan karayılan otu, böcek ve yılan ısırıklarını iyileştirdiği bilinir.

Kanser Riskini Azaltır: Karayılan otu, kadınlarda görünen rahim ve meme kanserinin tedavisinde kullanılarak kanser oluşumunun önüne geçtiği bilinir.

Cilt Hastalıklarına İyi Gelir: Ciltte meydana gelen iltihaplanma ve enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bunun yanında sivilce akne leke gibi cilt sorunlarını en aza indirerek cildin daha yumuşak ve pürüzsüz bir yapıya sahip olmasını sağlar.

Bağışıklığı Güçlendirir: Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren karayılan otu, vücut direncini artırarak hastalıklara karşı koruma sağlar.

Solunum Yolu Hastalıklarına iyi Gelir: Kara yılan otu,  vücutta bulunan zararlı toksinleri terleme yoluyla dışarı atarak Kış aylarında sık rastlanılan grip, nezle, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Depresyonu Azaltır: Karayılan otu ruhsal rahatlama sallayarak sinir sistemini fonksiyonlarını iyileştirerek stres ve depresyon gibi sorunları azalttığı bilinir.

Saç Sağlığını Korur: Karayılan otunun bilinmeyen faydaları arasında saç hastalıklarına karşı iyi geldiği de söylenir. Saç ve saç dersine iyi gelen karayılan otu, saç ve saç derisine derinlemesine temizlik sağlayarak saç dersi hastalıkları ve kepeğe karşı saç sağlığını korur ve  saç dökülmelerini  en aza indirir.

İçeriğindeki karayılan otu ve doğal özler ile birlikte saç sağlığını destekleyerek saç dökülmelerini en aza indiren Homm Life Herbal 5 Şampuanı tavsiye ederiz.

homm life herbal 5 şampuan
SİPARİŞ VERMEK İÇİN TIKLAYIN

Karayılan Otunun Yan Etkisi Var mı ?

Diğer şifalı bitkiler de olduğu gibi fazla kullanılan karayılan otunda da bazı yan etkiler görülebilir. Fazla kullanılan karayılan otu Mide rahatsızlığı,  kızarıklık, baş ağrısı, vajinal kanama ve kilo alımı gibi bazı yan etkiler görülebilir. Bunun yanında karaciğer rahatsızlıkları olan kişilerin kullanması, bazı ilaç alımlarda ve hamilelik döneminde de kullanılması tavsiye edilmez.

Karayılan otunu kullanmadan önce alerjik reaksiyonlara karşı bir doktora başvurarak ve doktor gözetiminde kullanılmasını tavsiye ederiz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article