- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç BakımıKafeinin Faydaları Nelerdir? ( Saça, Cilde, Vücuda Faydaları)

Kafeinin Faydaları Nelerdir? ( Saça, Cilde, Vücuda Faydaları)

çay, kahve gibi içeceklerde sıkça bulunan kafein; vücuda, cilde ve saça önemli faydaları bulunuyor. Bunun için tabiî ki kafeini yeterli miktarda tüketmek ve aşırıya kaçmamak önemlidir. Kafein birçok cilt bakım ürününde de kullanılıyor.

Kafeinin Faydaları Nelerdir?

kafeinin, saça, vücuda, ciilde birçok faydası bulunur. her gün yeterli bir miktarda tüketilen kafeinin yararını görebiliriz. İşte  birçok uzman doktorlarında  önerdiği bir madde olan kafeinin mucizevi faydaları…

Kafeinin Vücuda Faydaları Nelerdir?

kafeinin vücuda birçok faydası bulunmaktadır. yeterli miktarda kafein tüketimi çok önemlidir. Fazla kafein tüketmek sağlığa zarar verebilir.

Bu yüzden her gün az miktarda tüketilmesi sağlığınızı korur. Kafein gün boyu enerjik olmamızı sağlamakla birlikte hafızamızın güçlenmesinde yardımcı olur :

işte kafeinin vücuda faydaları…

kafeinin vücuda faydaları

İlginizi Çekebilir… Kantaron Yağının Faydaları

 1. kahve çekirdeği ve çay yapraklarından elde edilen kafeini doğru miktarda tüketirseniz sağlığa çok faydalıdır. Genelde enerji kazanmak için tüketilen kafein duyuları keskinleştirir ve uyku halini önler.
 2. Kafein, karaciğer temizliğinde etkilidir. Detoks etkisi ile karaciğer yağlanması gibi hastalıkları önler.
 3. Günde 4-5 fincan şekersiz kahve tüketenlerin diyabet hastalığına yakalanma riskinin daha az olduğunu ortaya koyan birçok bilimsel araştırma vardır. Bu nedenle kahve tüketimi diyabet riskini azaltır.
 4. Kafein hafızayı güçlendirir, sorun çözme yeteneğini arttırır. Özellikle keskin bir kahve seçiminde dopamin salgısı artar ve beyin çok daha aktif bir hale gelir.
 5. Kahve tüketimi ilerleyen yaşla birlikte gelebilecek olan parkinson ve Alzheimer gibi beyin hastalıklarını da önler.
 6. Günde 2-3 fincan kahve tüketimi kalbe iyi gelmektedir. Uzmanlar her gün kahve içenlerde kalp hastalıkları ve inme riskinin de çok daha az olduğunu savunuyorlar.
 7. Düzenli şekilde kahve tüketimi iştahı azaltan bir durumdur. Dolayısıyla şekersiz kahve tüketimi kilo vermeye yardımcı olur Bununla birlikte günde 400 miligramdan fazla kahve tüketmemek gereklidir.
 8. Kafein gözdeki sinirleri korur ve görmeyi netleştirir.
 9. Kafein anti kanserojen etkilidir. Düzenli tüketimde birçok kanser türüne karşı korur.
 10. Kafein enerji içeceklerinde de bolca kullanılır. Çünkü vücuda enerji verir, kalp ritmini arttırır. Sporcular için de faydalı bir içeriktir.
 11. Spora başlamadan önce bir fincan şekersiz kahve tüketimi yağ yakımını arttırır ve fiziksel aktiviteyi de arttırır. Bunun için kahveyi kremasız ve şekersiz tüketmek önemlidir.
 12. Kahve tüketimi baş ağrısı ve migrene iyi gelir. Konsantrasyonu arttırır, algılamayı ve öğrenmeyi destekler.

Kafeinin Cilde Faydaları Nelerdir ?

kafeinin cilde faydaları

her gün düzenli bir şeklide tüketilen kafeinin cilde birçok faydaları bulunur. en çok bilinen faydası ciltteki selülit ve çatlakların giderilmesine yardımcı olmasıdır. Düzenli bir şekilde tüketerek cilde faydalarını görebilirsiniz.

İşte kafeinin cilde faydaları..

 1. Kafein antioksidan özelliğe sahiptir. Bu nedenle ciltte yaşlanma belirtilerini önler. Serbest radikal hasarını önler ve ciltten toksinlerin atılmasını sağlar. Ciltte tahriş ve kızarıklığı önler.
 2. Kafein göz altı şişkinlik ve morlukların iyileşmesinde etkilidir. Ancak bunun için siyah çay poşetlerini soğuduktan sonra göz altlarında bekletmek çok daha etkilidir.
 3. Kafein yağ hücrelerini susuz bırakır ve bu sayede selülit ve çatlak görünümünü iyileştirir.
 4. Kafein iyi bir idrar söktürücüdür. Enfeksiyonlu hastalıkların iyileşmesinde etkilidir.
 5. Cildi güneş ışınlarının zararlı etkinse karşı korur. Özellikle yeşil çayda bulunana antioksidanlar ve kafein cilt için daha çok etkilidir. Bu nedenle düzenli olarak yeşil çay tüketebilir veya cilde maske yapabilirsiniz.
 6. Kafein cildi sıkılaştırmada da ekilidir. Vücut ve cilt için kullandığınız nemlendirici kremlerin kafein içermesi önemlidir.

Kafeinin Saça Faydaları Nelerdir? 

kafeinin saça faydaları

Kafein saçların dökülmesini önler. Özellikle erkeklerde kellik gibi durumlarda saç çıkarmada kafein kullanılır.

Bunun için kahve telvesiyle saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Kahve telvesi ile zeytinyağını karıştırın ve kellik olan veya dökülme olan yerlere bunu sürün. 30dakika  sonra durulayın. Bu saç maskesini haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

Kafein ayrıca saçı şekillendirmeye yardımcı olur, saçın doğal parlaklığını korur. Saçların uzamasını destekler.

 Not=  Kafein uyarıcı bir maddedir. Aşırı tüketimi bağımlık yaratır ve her serfinde daha fazla tüketmenize neden olur. Bu nedenle kafeinin faydasını görmek için günde 400 mg miktarını aşmamak önemlidir. Aşırı doz tüketmek kan basıncını arttırır ve anksiyeteye sebep olabilir.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article