- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Vücut BakımıDoğa Özü Gül Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Doğa Özü Gül Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Gülden elde edilen gülsuyu sağlık başta olmak üzere cilt saç bakımında mutfaklarda ve kozmetik ürünlerinin içerisinde yer alan ve sıkça tercih edilen doğal antibiyotik görevindedir. Bu yazımızda gül suyunun sağlığa, cilde, saça faydalarından ve nasıl kullanıldığından  bahsettik.

Gül Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Gül suyu tercih ederken sağlık bakanlığı onaylı olmasına dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz Bunun yanında tamamen saf ve doğal gül suyunu içerek de sağlık alanında birçok faydasını görebilirsiniz.

Gül suyu antiseptik özelliği ve içeriğindeki  A, C, D,E, B3 vitaminleri sayesinde sağlığımızı koruyarak birçok  hastalıkların tedavisinde kullanılır. Günümüzde yaygın olan bu hastalıkların başında görülen böbrek hastalıklarının oluşumunu engelleyerek böbrek sağlığını korur.

Bunun yanında sindirim sistemine iyi gelen gül suyu sindirim sitemini korur ve sindirim sisteminde hastalıkların meydana gelmesini engeller. Kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelen gül suyu kalp ve damar sağlığını korur. Buna ek olarak hoş kokusu sayesinde rahatlatıcı özelliği vardır ve stres oluşumuna neden olan sebepleri azaltır.

Gül Suyunun Cilde Faydaları

gül suyunun faydaları

Gül suyu cilt sağlığını koruyarak cilde birçok fayda sağlar. İçeriğindeki A, C, D,E, B3 vitaminleri ve antioksidan özelliği sayesinde birçok cilt problemlerinin tedavisinde tercih edilir. Günlük cilt bakım rutininde gül suyunu tonik olarak tercih ederek cildinizi besleyerek cilt problemlerini en aza indirebilirsiniz. Gülsuyunun cilde başlıca sağladığı faydalar şu şekildedir;

 1. Antioksidan özelliği sayesinde cildi dış etkenlerden karşı koruyarak erken yaşlanmayı önler ve cildi gençleştirir.
 2. İçeriğindeki E ve C vitamini sayesinde cildi derinlemesine nemlendirir ve yumuşacık bir cilt yapısına sahip olmayı sağlar
 3. Sivilce ve aknelerin tedavisinde sıkça kullanılan gül suyu, sivilce ve akneleri kurutarak izlerini yok eder ve sivilce oluşumunu engeller.
 4. Cildi ölü derilerden ve kirden arındırarak derinlemesine temizler ve cildi ferahlatır.
 5. Göz altı morluklarının giderilmesine ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.
 6. Ciltteki iltihap ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 7. Gözenekleri sıkılaştırarak cildi pürüzsüz bir hale getirir.

Gül Suyunun Saça Faydaları

Gül suyunun sağlık ve cilt bakımında birçok faydası görüldüğü gibi saça ve saç sağlığına da birçok faydası görülür. Haftada 1 kez gül suyu ile saçlarınızı yıkayarak  Saç problemlerini en aza indirerek saçı derinlemesine besleyebilirsiniz. İşte gülsuyunun saça sağladığı başa faydaları da şu şekildedir;

 1. Saçı kökten uca besler ve saç dökülmelerini azaltır.
 2. Saçı derinlemesine nemlendirir. ve yumuşaklık katar
 3. Cansız ve mat saçları onararak Saça canlılık ve parlaklık kazandırır
 4. Saç derisini kirden ve ölü hücrelerden arındırarak saçı kökten uca temizler.
 5. Saç derisini besler ve kepek oluşumunu engeller.

İlginizi Çekebilir: Gül Suyunun Saça mucizevi 5 Faydası

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Gül suyunun birçok kullanım şekli vardır. Sağlığınıza faydalarını görmek için tamamen saf ve organik gül suyunu içebilirsiniz.

Cilde faydalarından yararlanmak içi ise cilt bakımında makyaj temizleyicisi olarak ve tonik, ve maske olarak kullanabilirsiniz. Makyaj sonrası güvenirliği olmayan makyaj temizleyiciler yerine gül suyu ile cildinizi makyaj kalıntılarından arındırabilirsiniz. Sivilce gibi cilt problemlerinden kurtulmak için günlük cilt bakımına gül suyunu tonik görevinde kullanabilirsiniz. Bir diğer ciltte kullanım şekli ise maskedir. Doğal yağ ve yardımcı ürünler ile gül suyu  maskesini haftada 1  veya 2 defa uygulayarak gülsuyunun cilde faydalarından yararlanabilrisiniz.

Bunun yanında saç bakımında haftada 1 kez saçlarınızı saf gül suyu ile yıkayarak saçınızın sağlığını koruyarak saçınızın daha güçlü canlı ve parlak olmasına yardımcı olabilirsiniz. Gül suyunun hoş kokusundan yararlanmak için gül suyundan parfüm elde edebilirsiniz.

Not: Alerjik reaksiyonlara karşı kullanmadan önce doktora başvurmanızı tavsiye ederiz

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article