- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Vücut BakımıEvde Kolay Ayak Bakımı İçin 5 Püf Nokta

Evde Kolay Ayak Bakımı İçin 5 Püf Nokta

Ayak bakımı, kişisel bakım konularının en önemli konusudur. Gün boyu ayakkabı içinde kalan ayakların darbelere maruz kalması ya da çeşitli bazı problemlerle karşılaşması, ayak sağlığını engellemeye neden olur. Bu yüzden rutin olarak evde ayak bakımı yapılması önemlidir. peki, evde ayak bakımı nasıl yapılır?

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde ayak bakımı yapmak için çok da para harcamanıza gerek yok. Her evde kolay bulunabilecek ürünleri kullanarak da ayak bakımı yapabilirsiniz. İşte evde ayak bakımı için uygulayabileceğiniz bakım önerileri…

1- Ayaklarınızı Ilık Sabun ile Yıkayın

 

ayak yıkama

Ayak bakımında en önemli şey ayakların temiz kalmasıdır. Bunun için gün sonunda ayaklarınızı ılık su ve sabun ile yıkayabilirsiniz. Bu, ayaklarınızın temiz ve hijyenik kalmasını sağlayacaktır.

2- Düzenli Olarak Tırnaklarınızı Kesin

ayak tırnağı kesme

Ayak tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi önemlidir. Tırnak batmasına karşı ve tırnak şekli için ayak tırnaklarını düz şekilde kesmek yerine oval şekilde kesmeye özen gösterin.

3- Ponza Taşı Kullanın

ponza taşı

Ayak taşı, özellikle topuk bölgesinde oluşan ölü derilerden arınması için kullanılması gereken önemli bir yöntemdir. Her duşta ayak topuğuna ponza taşı ile masaj yapın.

Editörün Önerisi

İçeriğindeki doğal özler ile birlikte  ayak derisini ve yüzeysel çatlamış topukları yumuşatmaya yardımcı olan Homm Life Ayak Topuk kremini tavsiye ederiz.

homm life ayak topuk kremi
SİPARİŞ VERMEK İÇİN TIKLAYIN

3- Zeytinyağı ile Masaj Yapın

ayak bakımı

Sağlıklı ve pürüzsüz ayaklara sahip olmak için evde ayak bakımı yaparken, masaj yağlarından faydalanabilirsiniz. Faydaları ile cilt ve genel sağlık üzerinde etkili olan zeytinyağı ile ayaklarınıza düzenli olarak masaj yapabilirsiniz. Ya da bunun yerine vazelin de kullanabilirsiniz.

4- Çorap Seçimine Dikkat Edin

ayak bakımı

Çorap seçimi de ayak sağlığı açısından son derece önemlidir. Ayağınızı rahatsız edecek kumaşlarla üretilmiş çoraplardan uzak durmanız gerekir. Bunun yerine100% pamuklu çorap kullanabilirsiniz.

Ayak Bakımı Neden Önemlidir?

Ayak bakımı, kişisel bakım konularının en başında gelen konulardan biridir. Sürekli ayakta kalanlar için özellikle ayak bakımının rutin şekilde yapılması gerekir. Hem sağlıklı ayaklara sahip olabilmek hem de daha pürüzsüz bir görünüme sahip olmak için ayak bakımına özen göstermenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir: Koltuk Altı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak sağlığı, yukarıda da belirttiğimiz üzere son derece önemlidir. Özellikle de çalışan bir kişi iseniz sürekli ayakta durduğunuz için başta sinir sistemi olmak üzere tüm vücut damarlarınız ayaklarınıza uyguladığınız baskıya göre sağlığını yitirmeye başlar. Bu nedenle gün sonunda mutlaka ayak bakımı yapmanız gerektiğini unutmayın.

Ayak bakımının yapılmaması halinde, en bariz olarak ayak kokusu görülür. Bu da ciddi anlamda hem size hem de çevrenizdekilere zarar verir. Peki, ayak kokusu nasıl önlenir?

Ayak kokusunu önlemek için kullanabileceğiniz en pratik yöntemlerden biri karbonattır. Karbonatı ayakkabınızın ve çorabınızın içerisine serpiştirerek giymeniz, ayak kokusunu önlemeye yardımcı olur.

Buna ek olarak sirke ile ayak bakımı yapmak da yine ayak kokusunu önlemeye yardımcı olacak yöntemlerden biridir. Duş sonrası 10 dakika kadar ayaklarınızı sirke içerisinde bekleterek ayak kokusunun önüne geçebilirsiniz.

Ayak kokusunu önlemek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise çay kullanmaktır. Çay, içeriğinde bulunan bazı maddeler sayesinde bakteri oluşumunu engelleyerek ayak kokusunu kesmeye yardımcı olur. Düzenli olarak ayak bakımında demlenmiş çay kullanmayı uzmanlar da önermektedir.

Editörün Önerisi:

İçeriğindeki çay ağacı ve doğal özler ile birlikte ayak  kokusunu gidermeye yardımcı olan Homm Life Ayak Bakım Spreyini tavsiye ederiz.

homm life ayak bakım spreyi
SİPARİŞ VERMEK İÇİN TIKLAYIN

Not: Ayak kokusu, mantar veya başka probleminiz varsa öncelikle uzman bir dermatolog ile görüşmenizi öneririz. Verdiğimiz bilgiler genel ayak bakımı ile ilgili olduğu için uygulamadan önce mutlaka bir uzmandan destek almanız gerektiğini unutmayın.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article