- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Cilt BakımıErkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? | 3 Adımda Erkek Cilt Bakımı

Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? | 3 Adımda Erkek Cilt Bakımı

Erkek cilt bakımı, özellikle tıraş sonrası önemlidir. Cildin tahriş olmasını engellemek ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak için rutin olarak bazı bakım önerilerine dikkat edilmesi gerekir.

Erkekler de son dönemlerde cilt bakımına oldukça önem vermektedir. Temiz ve lekesiz bir cilde sahip olmak ve bakımlı görünmek kadınlar kadar erkekler için de önemlidir. Erkeklerin cilt yapısı androjen hormonundan kaynaklı olarak daha kalındır.

Bu nedenle ciltleri fazla kuruluk göstermez. Ancak yine de erkek cildinde üretilen fazla yağ akne ve sivilce oluşuna nende olur. Güneş koruyucu kullanmak oldukça önemlidir. Aksi halde geçirmesi zor olan güneş lekeleri oluşur. Erkeklerin cildinin kalın olması cilt kuruduğunda nemlendirmesini de zor hale getiriyor. Bu nedenle erkekler daha yoğun kıvamlı nemlendirici ürünler kullanmalıdır.

Erkek Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkek cilt bakımı

Ayrıca sakal bıyık olduğu için erkeklerde kıl dönmesi ve tahriş sorunları da ciltte en çok görülen sorunlardan biri oluyor. Bu yazımızda erkekler için ideal bir cilt bakım rutini nasıl olmalıdır, hangi ürünler ne şekilde kullanılmalıdır, bunu anlattık.

1- Cildinizi temiz tutmaya dikkat edin

Cildin her zaman temiz kalması akne ve sivilce gibi olası cilt sorularını da engeller. Bu nedenle cilt tipine uygun bir temizleyici micellar su edinmelisin. Bu su ile her sabah uyandığında ve akşamları uyumadan önce cildini bir pamuk yardımıyla temizlemelisin.

Temizlerken pamukta kir kalmayana karda cildini temizlemeye devam etmelisiniz. Özellikle sabah uyanınca ciltteki sebumu ve yağı temizlemek için bu adım oldukça önemlidir. Cildinizi temizlerken sabun kullanmamak gereklidir çünkü sabun pH dengesi cilt ile uyumlu değildir ve cildi kurutur ,uzun vadede nem dengesini bozar.

2-Peeling ve maske yapmalısın

Maske adımını sadece güzellik salonuna gittiğinizde değil evde kendiniz de uygulamalısınız. Eğer kuruyan bir cildiniz varsa bunun için kozmetik marketlerden yoğun nem veren bir maskeyi kullanabilirsiniz.

Eğer yağlı bir cildiniz varsa kil maskesini haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Siyah noktalarınız varsa bunun için etkili maske ve peeling ürünlerini düzenli şekilde kullanmalısınız. Siyah noktalarınızı temizlemek için burun bantlarını da çok fazla olmayacak şekilde haftada bir kez kullanabilirsiniz. Peeling alırken set ve çok büyük tanecikler içermeyen cildi çizmeyen peeling ürünleri kullanmalısınız.

Kozmetik marketlerde satılan ürünlerin yanı sıra kendiniz evde pratik maskeler de hazırlayabilirsiniz.

3- Cildinizi nemlendirin

Eğer cildinizde pul pul dökülmeler varsa ve sakallarınız da uzunsa cildiniz daha çok kurur. Bu nedenle nem ihtiyacı da daha fazladır. Cildiniz yumuşatmak pürüzsüz hale getirmek ve sakal tıraşı işlemini de kolay hale getirmek için cildi düzenli şekilde nemlendirmeniz gereklidir.

Ayrıca cildiniz, yaz ve kış güneşin zararlı etkilerinden korumak için bir güneş kremi mutlaka kullanmalısınız.

Tüm bu adımların yanı sıra cilt ve genel vücut sağlığınız için düzenli ve sağlıklı beslenmeli günde en az 3 litre su tüketmelisiniz. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak da vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için önemlidir. Kaş ve sakallarınızın bakımı için badem yağı gibi bakım yapan yağları düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Erkekler saç bakımını yaparken nem içerikli şampuanlar kullanılmalıdır. Saçlarınıza düzenli olarak haftada iki kez ihtiyacınıza göre maske uygulayabilirsiniz. Bu sayede saç dökülmeleriniz azalır ve daha bakımlı saçlara sahip olursunuz.

Erkeklerde Tıraş Sonrası Bakım

Erkeklerde Tıraş Sonrası Bakım

Erkeklerin en çok önemsediği konulardan birisi tıraş sonrası ciltte oluşan tahriş ve bunun çözümüdür. Bunun için öncelikle kesinlikle sabun kullanmamalısınız.

Sabun cildi kurutur ve hassaslaştırır. Cide nem veren tıraş jelleri ve losyonları tıraş esnasında kullanmalısınız. Ayrıca uzun sakallarınız varsa sakal yağı kullanabilirsiniz. Bu sayede daha bakımlı ve pürüzsüz sakallara sahip olabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article