- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Cilt BakımıCilt Sağlığını Olumsuz Etkileyen 6 Etken

Cilt Sağlığını Olumsuz Etkileyen 6 Etken

Cilt dış etkenlere karşı korunması gereken ve düzenli olarak etkili bakımlar yapılması ve temiz tutulması gereken en büyük organımızdır.

Vücudumuz çok sağlıklı olsa dahi kötü ve sağlıksız bir cilt görünümüne sahipsek bu bizi de sağlıksız gösterir. Cilt bakımı için düzenli beslenmeli kullanılan ürünlere dikkat etmek gereklidir.

Cilt Neden Sağlığını Yitirir?

Cildin en üst tabakasında yer alan epidermis tabakası kendini yeniler. Fakat kendini sürekli yenileyen bu yapı zarar gördüğü zaman kendi yenilemekte zorlanır. Bu nedenle cildi kötü etkileyen bazı alışkanlıklardan vazgeçmek gereklidir. Bu yazımızda cildi kötü etkileyen alışkanlıkları ve çözüm önerilerini sıraladık. İşte cilt sağlığını olumsuz etkileyen 6 Etken…

İlginizi çekebilir: Kükürt Sabunu Nedir, Cilt Ve Saçlardaki Rolü Nasıldır?

Cilt Sağlığını Olumsuz Etkileyen etkenler 2

1- Düzensiz Uyku 

Sağlıklı bir cilt görünümü için günde en az 7 saat uyumak gereklidir. Yetersiz uyku üstelik her gün olursa hem göz altında morluk ve ince çizgiler oluşmasına sebep olur hem de cildin akne kırışmasına ve yaşanmasına neden olur.

Bu nedenle özellikle gece uykusu almaya özen göstermek gereklidir. Cilt ve vücut gece saat 2 ‘den sonra kendi yenilemeye ve onarmaya başlar. Bu nedenle gece vakti uyku uyumak gündüz uyumaya göre çok daha önemli ve sağlıklıdır. Özellikle gece bakım rutinlerinize onarıcı serumları eklemelisiniz. Çünkü gece sürüp uyduğunuzda gece boyu aktif çalışan cilt hücreleri sayesinde bunlar cilde daha iyi etkiler bırakır.

2- Yeterli Su Tüketmemek

Su hem cilt hem de vücut sağlığı için hayati önem sahiptir. Hücreleri çalışması, onarılması ve yenilenmesi gibi olayların hepsi su sayesinde gerçekleşir. Bu nedenle günde en az 8 bardak su içmelisiniz.

Yaz aylarında terleme ile vücuttaki su atılacağı için daha fazla su tüketmek önemlidir. Bu sayede cilt hücreleri daha iyi çalışır, yaşlanma etkileri geciktirilir. Ciltteki hasarlar daha çabuk onarılır.

3- Makyajla Uyumak

Makyajla uyumak cilde yapılan büyük kötülüklerden biridir. Makyaj ürünleri tamamen organik olsa dahi cilde zarar verir. Makyajla uyumak bir yana çok uzun saatler geçirmek bile cildi yorar ve yıpratır.

Makyajla uyursanız gözenekler tıkanır ve bunlar akne, siyah nokta gibi can sıkıcı ve çözümü zor olan sorunlara dönüşür. Bu nedenle gece uyumadan önce mutlaka cildi makyajdan etkili bir şekilde arındırmalısınız. Makyajı temizledikten sonra da cildi ve boyun kısmını nemlendirmelisiniz.

4- Güneşe Işınlarına Maruz Kalmak

Güneş kremi kullanmak her yaşta önemlidir. Çocuklar da yaşlılara da güneş kremi kullanmalıdır. Güneşin zararlı ışınları ciltte güneş lekesine sebep olabilir, yaşlanmayı hızlandırır ve cildin bariyerini zayıflatarak cildi her soruna karşı daha zayıf ve korunmasız bir hale getirir. Bu nedenle her mevsimde cildi güneşe karşı korumalısınız.

Güneş kremini cilde boyun bölgesine ve ellere uygulamalısınız. Ayrıca gözleri korumak için gözlük ve şapka da kullanabilirsiniz. Bu sayede cildi güneşin zararlı ışınlarından korumuş olursunuz. Güneş kremi seçerken cilt yapınıza uygun olmasına ve kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca güneş kremi güneşin sadece bir ışınına değil tüm zararlı ışınlara karşı etkili olmalıdır.

5- Dengesiz Beslenme

Dengesiz beslenme, çağımızın stres ve hızlı yaşantısında maalesef ki birçok kişinin alışkanlığı durumuna gelmiştir. Ancak cildin pürüzsüz ve mükemmel olması için cildi içten beslemek her zaman daha önemlidir. Bunun için düzenli beslenmelisiniz. Karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenme tarzı yerine protein içeren besinlerle beslenmeye özen göstermek gereklidir.

Beslenmenizde yeteri kadar antioksidan içeren meyve ve yeşil yapraklı sebzelere de yeteri kadar yer vermelisiniz. Dengeli ve sağlıklı beslenmediğiniz sürece cildinize sürdüğünüz hiçbir ürünün etkisi olmayacak veya hep sınırlı kalacaktır.

6- Kimyasal İçerikli Cilt Bakım Ürünleri

güvenirliği olmayan yerlerden temin edilen cilt bakım ürünleri , cildinizin en büyük düşmanı olabilir. Cilt sağlığını olumsuz etkilemekle beraber cilt problemlerinin meydana gelmesini sağlar ve cildin yıpranarak erken yaşlanmasına sebep olur. Bunun için her zaman sağlık bakanlığı onaylı paraben içermeyen bitkisel içerikli cilt bakım ürünleri kullanarak cildinizin sağlıklı  olmasını ve erken yaşlanmasını  önleyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article