- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Yüz Bakımı & MakyajCilt Alt Tonu Nasıl Tespit Edilir? | Doğru Makyaj Ürünleri Seçimi

Cilt Alt Tonu Nasıl Tespit Edilir? | Doğru Makyaj Ürünleri Seçimi

Dünya üstündeki her insan farklı ten rengine sahiptir. Ten rengi belirleyen ise melanin adlı pigmenttir. Deri altında bulunana bu melanin aldı pigmentin az veya çokluğuna göre ten rengimiz belirlenir.

Genelde insanlar açık, koyu ve kumral ten rengine sahip olabilir. Bunların karışımı ise melez ten rengidir. Kişiler aynı ten renge sahip olsa bile cilt alt tonu farklı olabilir. Cilt alt tonu giydiğimiz kıyafetten sürdüğümüz fondötene kadar her şeyin bizde farklı durmasını sağlayan önemli bir unsurdur.

Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Cilt alt tonu bir rengin farklı tonlarının bize yakışıp yakışmadığıyla ilgilidir. Seçtiğimiz kıyafetlerde, sürdüğümüz ojelerde allık ve fondöten seçiminde, far ürünlerinde genel olarak kullandığımız tüm ürünlerde ten rengimizin ve cilt alt tonunun önemi büyüktür. Bu nedenle cilt alt tonumuzu bularak buna uygun seçimler yapmalıyız. Takıların bizdeki duruşu bile aslında cilt alt tonumuz ile ilgilidir. Bir başkasına çok yakışan bir takı bizde o kadar da hoş durmayabilir. Bunun temelinde cilt alt tonunun yarattığı farklı hava vardır.

Cilt Alt Tonu Makyaj Seçimlerinizi Etkiler

Makyaj güzelliğimizi daha çok ortaya çıkarmak için yaptığımız bir uygulamadır. Makyaj ürünleri dengede birçok farkı renkte üretilir. Üretilirken kişilerin cilt alt tonları dikkate alınarak birçok farklı makyaj ürünü üretilir.  Cilt alt tonumuzu bildiğimiz takdirde kendimize en çok yakışan ruju, fondöteni ve allığı da denemeden dahi bulmak mümkündür. Birçok cilt ve kozmetik ürünün altında hangi cilt alt tonu için uygun olduğu yazılıdır. Etiketlerin altını kontrol ederek bu şekilde size yakışan ürünü daha kolay bulabilirsiniz.

Cilt alt tonları, sıcak ton, soğuk ton ve nötr ton olarak üç çeşitlidir. Nötr ton en az görülen cilt alt tonu iken sıcak ve soğuk tonlar daha çok görülür.

cilt alt tonu nasıl belirlenir

Sıcak Ton

Sıcak tona sahip kişilerde cilt alt topu sarıdır. Bu kişiler güneşte kalınca bronzlaşırlar ve kızarıklık oluşmaz. Eğer sıcak alt tona sahipseniz giymenizde ve makyajda şu renkleri tercih edebilirsiniz: turuncu, mercan, hardal rengi, bej rengi, kızıl kahve renkler, petrol yeşili gibi renkler.

Sıcak cilt alt tonuna sahipseniz seçtiğiniz takılar daha çok gold yani altın detaylı ve renkli olmalıdır. Saç rengi olarak da kahverengi, kızıl, bal karamel gibi renkler size daha çok yakışacaktır.

Makyajınızda fondöten seçerken mutlaka sarı alt tonlu fondötenler seçmelisiniz. Şeftali allıklar, doğal tonlu rujlar, bakır, kahve ve yeşil renkli göz farları da size en yakışan tonlar olacaktır.

Soğuk Ton

Cilt alt tonu pembe olan kişiler soğuk alt tonludur. Bu kişilerin teni güneşte bronzlaşmaz ve kızarır. Eğer pembe alt tonluysanız güneş kreminizin daha yüksek faktörlü koruyucu etkili olması önemlidir. Pembe alt tonluysanız mavi ve mavinin her tonu sizde hoş duracaktır. Ayrıca kırmızı ve turuncunun tonları pembe altı tonlular için en uygun renkledir.

Takı olarak daha çok gümüş takılar tercih etmelisiniz. Pembe cilt alt tonuna sahipseniz pembe alt tonu bir fondöten seçmelisiniz. Gri, pembe ve mor gibi fark renkleri size çok yakışır. Saç rengi olarak da küllü renkleri platin rengi, siyah ve açık kahve renkleri tercih edebilirsiniz.

Nötr Ton

Nötr tonlar az görülmekle birlikte en şanslı gruptur. Cilt alt tonunuz nötr ise her rengini kolaylıkla kullanabilirsiniz. Saç ve makyajda hemen her renk size yakışır.

İlginizi çekecek diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Makyaj Sabitleyici Sprey Nedir, Ne İşe Yarar?

Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article