- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Cilt BakımıBurun Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Burun Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Burun yağlanması mevsim fark etmeksizin özellikle cildin T bölgesinde oluşan yağlanmalardır.

Her insanda doğal olarak görülebilen cilt problemlerinden biri de burun yağlanmasıdır. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişilerde daha fazla görülen bu problem, etkili bakım yöntemleri ile kolaylıkla geçebilir. Peki, burun yağlanmasının nedenleri nelerdir?

Burun Yağlanmasının Nedenleri

Burun yağlanmasının nedenleri

Çok sık karşılaşılan burun yağlanması özellikle makyaj yaptığımızda makyajın bozulmasına neden olur ve bu durum can sıkıcıdır. Bu nedenle burnunuz çok sık yağlanıyorsa mutlaka belli aralıklarla T bölgenizden mat bir pudra geçmenizi öneriyoruz. Pudra fazla yağı alarak makyajın bozulmasını önler.

Burun yağlanmasına neden olan faktörler beslenme şekli, yaşama alışkanlıkları, kullanılan ilaçların yan etkileri akne, sivilceye meyilli cilt gibi faktörlerden dolayı oluşur. Ayrıca cilt tipinize uymayan makyaj ve cilt bakım ürünleri kullanmak da cildiniz tepki vermesine ve burun yağlanmasına neden olabilir.

Burun Yağlanması Nasıl Geçer?

Burun yağlanması beraberinde sivilceleri de birlikte getirir. Burun yağlanmasını önlemek için piyasada birçok hazır maske bulunur. Burun yağlanmasını önlemek için evde doğal maskeler hazırlayabilirsiniz. Bunları düzenli kullanımda yağlanma sorununun çözüldüğünü göreceksiniz.

Burun yağlanması sorununuz varsa öncelikle bu maddelere dikkat etmelisiniz:

1- Kil Maskesi Uygulayın

Burun yağlanması özellikle yaz aylarında ciltteki sebumun artmasıyla başlar. Bunu çözmek için ciltteki fazla sebumun atılmasını sağlayan maskelere ihtiyaç vardır Kil maskesi ciltteki yağ ve nem dengesini sağlayan en iyi çözümdür. Cilt tipinize uygun olan kil maskesini haftada üç kez yaparak burun yağlanması sorunundan kalıcı şekilde kurtulabilirsiniz.

2- Alkolsüz ve Doğal Tonikler Kullanmaya Özen Gösterin

Tonik cilt bakımında önemsiz görünüp atlansa da aslından en önemli cilt bakım adımlarından biridir. Tonik öncelikle temizlediğiniz ve açtığınız gözeneklerin kapanması için yapılan bir adımdır ve atlanması gereklidir. Tonik kullanırken cilt tipinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Alkollü tonikler zamanla gözenekleri tıkar ve sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarına neden olur. Bu nedenle kullanacağınız tonik mutlaka alkolsüz olmalıdır. Gül suyu gibi doğal içerikli tonikler kullanabilirsiniz.

3- Cildinizi Sirke ile Temizleyin

Sirkeyi bire bir oranında su ile karıştırıp seyreltin ve bir pamuk yardımıyla cildinizi silin. Hem cildinizi arındır hem de burun yağlanması sorununu ortadan kaldırır. Hassas ve kurur cildiniz varsa sirke kullanmamalısınız. Bunun y6erine daha yumuşak alkolsüz miçeller su tercih edebilirsiniz.

4- Buhar Maskesi Yapın

Buhar gözeneklerin açılması ve cildinizin temizlenmesi için doğal ve harika bir yöntemdir. Bir tencerede suyu kaynatın uygun bir kaba alın ve yüzünüzü buhara eğerek üstünüzü bir havluyla kapatın. Dışarıya buhar çıkışı olmasını engelleyin. Bu işlemden sonra gözenekleriniz açılmış olacaktır. Ardından cildinize uygun bir tonikle yüzünüzü silin. Buhar maskesini düzenli tekrar ederseniz burun yağlanan ve gözenek sorunlarından kısa sürede kurtulursunuz.

Burun Yağlanması için Maske Tarifleri

Burun yağlanması, rahatsızlık verici bir problem olsa da çözümü olmayan bir cilt problemi değil. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz pratik maskelerle bu sorunun önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.

Burun yağlanmasına karşı maske

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı içerisindeki vitaminler sayesinde hem cilt lekelerinin açılması için hem de cildin yap dengesini sağladığı için önemli bir üründür. Yumurta akını çırpın ve burun bölgenize sürün, kuruyana kadar bekletin ve ardından durulayın. Haftada iki kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Salatalık Maskesi

Salatalığı rendeleyin ve süzgeçten geçirin. Salatalık suyu ile limon suyunu karıştırıp yağlanan burun bölgenize uygulayın. Maskeleri uygularken burun bölgeniz temiz ve yağsız olmalıdır. Haftada 3-4 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi

Yoğurt doğal peeling etkisi yaratır ve burundaki fazla yağı emer. 1 tatlı kaşığı yoğurdu burnunuza sürün ve yarım saat bekletin. Düzenli kullanımda burnunuzdaki yağlanmanız azalacaktır.

Domates Maskesi

Domates içerisinde yağ emici asitler bulunmaktadır. Bu nedenle yağlı ciltlerin kullanabileceği bir doğal maskedir. Bir dilim domates yaklaşık 15 dakika burnunuzun üzerinde bekletin ve masajla gezdirin. Sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın.

Not: Cildiniz ile ilgili farklı problemlerin olmasına karşın herhangi bir maske kullanmadan ya da cilt bakım ürünü kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktor ile görüşerek problemin ana nedenini ve çözümünü öğrenin.

İlginizi Çekebilir: Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article