- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç Bakımı12 Adımda Boyalı Saç Bakımı | Sağlıklı Saçlar İçin Deneyin

12 Adımda Boyalı Saç Bakımı | Sağlıklı Saçlar İçin Deneyin

Boyalı saç bakımı, zor bir işlem olsa da rutin şekilde bakım yapıldığında saç sağlığını koruma altına almak daha kolay olur.

Boyalı saçlar bir kimyasal saça göre daha çabuk yıpranır, solar ve kırılır. Bu nedenle boyalı saçlara daha özenle ve yoğun bakım uygulanmalıdır. Şampuan ve saç kremi gibi ürünler seçerken mutlaka boyalı saçlara özel ürünler seçmek gerekir.

Saçlar boyandığında kimyasal maddeler saçın nemini ve doğal yağını kaybetmesine neden olur. Nem dengesi bozulan saçlar ise çabuk kurulur yıpranır ve kırılır. Bu nedenle boyalı saç bakımında daha çok yoğun nem içeren ürünler tercih edilmelidir.

Saç boyarken içerisinden amonyak olmayan daha temiz içeriğe sahip ürünler kullanılmalıdır. Boyalı saçların bakımı için özellikle şu dört aşamaya dikkat etmek gerekir: nemlendirme, onarıcı maske, saç serumları, saç kurulama.

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Boyalı saç bakımı nasıl olmalıdır

Boyalı saçların bakımında saçların kırılganlığını giderici bakımlar uygulanmalıdır. Saçınıza nem veren maskeleri evde hazırlayabilir veya satın alabilirsiniz. Haftada bir veya iki kez nem maskesi uygulamanız boyalı saç bakımı için idealdir. Bunun yanında bolca su tüketmek hem vücut sağlığı hem de saç sağlığı için oldukça önemlidir.

Nemlendirmenin yanında onarıcı ve canlandırıcı saç maskelerini düzenli şekilde kullanmak canlı ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar. Saç bakımında saç tipinize uygun saç serumlarını kullanmalısınız.

Gün içerisinde saçları tararken nazik davranmaya ve saçları aşağıdan yukarıya doğru taramaya özen göstermelisiniz.  Saç kremleri ve saç serumları kullanarak saçınızı tararken yaşanan saç dökülmelerini engelleyebilirsiniz. Boyalı saçlarınızda son olarak kurutma aşamasında ise ısı kullanmadan saçlarınızı havluyla kurutmanız tavsiye edilir. Yüksek ısı kullanımı saçları yıpratır ve soldurur.

Kurulama esnasında ısı kullanmadan saçlarınızı bir süre havluda bekletin ve ardından havluyu açarak doğal kurumaya bırakın.

Boyalı Saç Bakımı İçin 12 Püf Nokta

Boyalı saç bakımı için dikkat etmeniz gereken diğer faktörler ise şu şekilde sıralanabilir:

 1. Boyalı saçlara ve saç tipinize uygun bir şampuan kullanmalısınız. Bu sayede saç renginiz daha uzun süre kalıcı olurken saçlarınız sağlıklı olur.
 2. Saçlarınızı fön makinesiyle kurutmandan veya ısı şekillendirici uygulamadan önce mutlaka ısıdan koruyucu saç kremleri kullanmalısınız.
 3. Saçlarınıza perma gibi aşırı zarar veren işlemlerden uzak durmalısınız.
 4. Saçlarınızı kurulamak için kullandığınız havluya bir miktar saç bakım yapı sürüp dağıtın ve saçınıza sarın. Bu işlem sayesinde ürün saçlarınıza daha yi, nüfuz eder.
 5. Boyalı saçlarınız için mutlaka sülfat içermeyen şampuan tercih etmelisiniz. Çünkü sülfat maddesi nem ve renk kaybına sebep olur.
 6. Saçlarınızı çok sıkı at kuyruğu gibi modeller yaptırmayın. Bu modeller de saçlarınızın fazlaca dökülmesine neden olur.
 7. Kuru şampuan kullanmayı deneyin. Haftada 2-3 kez duş almak sorun oluyorsa kuru şampuanı saç uçlarınıza uygulayarak günü kurtarabilirsiniz.
 8. Kullandığınız şampuanla saç kreminin aynı özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Öreğin şampuanınız dökülmeyi engelliyorsa saç kremi de aynı özellikleri içermelidir. Böylece etkisi daha güçlü olmuş olur.
 9. Boyalı saç bakımında en önemli başka adım da saçlarınızı da tıpkı cildiniz gibi güneşin zararlı etkisinden korumaktır. Güneşin etkisiyle saçlarınız solar ve rengi değişebilir. Bunun için saç bakımında da güneşten koruyucu spf içeren ürünler kullanmak gerekir.
 10. Saçlarınızı sık sık boyatarak kimyasal maddelere maruz bırakmayın. İdeal işlem 6 haftada bir saçları boyatmaktır.
 11. Kullandığınız saç bakım ürünlerinin yanı sıra saçınızın rengin koruması için renk koruyucu şampuan veya serumlar kullanabilirsiniz. Bunun dışında turunculaşmayı önleyen saç bakım kremlerini de saç bakımınıza eklemenizde fayda var.
 12. Saçlarınız için evde aloe vera, avokado, bal gibi nem içeren etkili doğal ürünleri kullanarak pratik maskeler hazırlayabilirsiniz.

Doğal Ürünlerle Boyalı Saç Bakımı

Boyalı saçlar, çok işlem görmüş saçlar anlamına gelir ve zaman içerisinde canlılığını yitirmeye başlar. Bu nedenle saç bakımı yapmak ve özelde boyalı saç bakımı yapmak son derece önemlidir. Tabi bunun kadar önemli olan bir diğer ayrıntı ise saç bakımı yaparken doğal içeriklerden elde edilmiş boyalı saçlar için bitkisel bakım ürünleri kullanmanız gerekir.

Hem saçlarınızın daha sağlıklı kalması hem de daha güzel görünmesi için doğal boyalı saçlar için ürün seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article