- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Cilt BakımıBalzamik Sirkenin Faydaları Nelerdir? | Müthiş Etkileri ile Tanışmak İçin Tıklayın

Balzamik Sirkenin Faydaları Nelerdir? | Müthiş Etkileri ile Tanışmak İçin Tıklayın

Mutfaklarımızda sıklıkla kullanılan balzamik sirke ekşi ve tatlı tadı dengeli bir şekilde birleştirmiş olup hemen herkesin damağına hitap eden bir lezzettir. Balzamik sirke esasında bir sos olup İtalya mutfağına aittir.

Türk mutfağında da özellikle salatalarda sıklıkla kullanılır. Üzümden yapılan balzamik sirkenin hazır hale gelmesi için meşe, kiraz ve akasya gibi ağaçlardan yapılmış fıçıların içerisinde yaklaşık 12 yıl beklemiş olması gereklidir. Dolayısıyla balzamik sirkenin yapımı büyük emek gerektirir. Ekonomik olarak da diğer sirkelere göre balzamik sirke daha pahalıdır.

Balzamik Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Balzamik Sirke Faydaları

Eski çağlardan günümüzde kadar gelen balzamik sirke hem yemeklere enfes bir tat ve aroma katar. Sindirim den solunum sistemine kadar vücut sağlığı için oldukça faydalıdır. Mükemmel etkisi ile cilde oldukça yararlı olan balzamik sirkenin cilde faydaları şunlardır;

 1. Gençlik iksiri olarak da bilinen balzamik sirke kalp sağlığını korur. İçerisindeki zengin bileşenler sayesinde kalp-damar hastalıklarını önler.
 2. Kan şekerini dengeleyerek diyabet hastalığını önlemede etkilidir.
 3. Kolesterolü dengeler. Bu sayede kalp hastalıklarını, tansiyondan kaynaklı hastalıkları önler.
 4. Zihinsel fonksiyonları destekler ve hafızayı güçlendirir.
 5. Balzamik sirke antioksidan içeriği ile kanser hastalıklarını önler. Yapılan araştırmalarda özellikle prostat ve göğüs kanserini engellediği ortaya çıkmıştır.
 6. Doğal sakinleştirici özelliği ile balzamik sirke stres ve depresyon durumlarından faydalıdır. Uyku sorununu çözmede etkilidir.
 7. Vücudu bakteri ve mikroplardan arındırır. Enfeksiyonlu hastalık oluşmasını engeller. Toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.
 8. Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir. Vücudu hastalıklara karşı dirençli kılar.
 9. Mide sağlığını iyileştiren balzamik sirke gastrit gibi hastalıkları iyileştirir.
 10. Hormonal dengeyi sağlar. Hormon üretimini teşvik ederek organların daha iyi çalışmasını sağlar.
 11. Vajinal enfeksiyonların tedavisinde etkilidir.
 12. -Sindirim sistemini destekler, kabızlık ve gaz sorununu önler.
 13. Kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri açısından zengin olan balzamik sirke tüm vücut sağlı için faydalıdır.
 14. Balzamik sirke antioksidan içeriği ile hastalıkları önler. Cilt yüzeyine de uygulanabilen balzamik sirke sivilcelerin hızlı kurumasını sağlar.
 15. Mide bulantısı ve yanma gibi rahatsızlıklara ii gelir.
 16. Balzamik sirke tüketmek hormonların çalışmasını düzenler ve buna bağlı olarak oluşan hastalıkları önler.
 17. Kan dolaşımını düzenler ve beyni dinlendirici etkiye sahiptir.

Balzamik Sirkenin Cilde Faydaları

Balzamik Sirkenin Cilde Faydaları

Mükemmel etkileri ile binlerce yıl ötesinden günümüze gelinceye kadar kullanılmaya devam eden balzamik sirkenin cilde faydaları da bir hayli fazladır. İşte sirkenin cilde faydaları.

 1. Genel cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.
 2. Akne oluşumunu önler.
 3. Yaşlanma belirtisi olan ince çizgi ve kırışıklık oluşmasını önler.
 4. Egzama ve sedef sorunlarının çözümünde etkilidir.
 5. Ciltte leke oluşumunu önler.
 6. Ciltteki sorunlu lekelerinizin üstüne kulak pamuğu ile balzamik sirke uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin. Ardından durulayın. Düzenli kullanımda lekelerin açıldığını göreceksiniz.

Balzamik sirkeyi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Burada önemli olan nokta balzamik sirke ne kadar beklerse o kadar lezzetli olacaktır.

Balzamik Sirke Nasıl Tüketilmelidir?

Balzamik Sirke Nasıl Tüketilmelidir

Balzamik sirke sulandırılarak tüketilebilir. Yemeklerde ve salatalarda sıklıkla kullanılır. Balzamik sirke sabahları bir bardak suyun içine karıştırılarak içilirse genel sağlık için daha faydalı olur. Balzamik sirke fıçıda bekleme süresine göre daha kaliteli ve daha lezzetli olmaktadır. Orijinal balzamik sirkeyi internet sitesinden satın alabilirsiniz.

Keskin bir tat ve kokuya sahip olan balzamik sirke özellikle lüks restoranlardaki yemeklerde kullanılır. Balzamik sirkenin bir kaşığı sadece 14 kaloridir. Balzamik sirke mideyi rahatlatır aynı zamanda besleyici ve tok tutucu özelliği yüksektir. Bu nedenle kilo verme sürecini de kolaylaştırır.

Balzamik sirkeyi salata, makarna ve tavuklarda lezzetlendirmek ve doyuruculuğunu arttırmak için kullanılır. Evde kendiniz pratik şekilde balzamik sirke yapmak isterseniz organik üzüm sirkesine 1 çay bardağı esmer şeker veya pekmez ekleyerek kaynatınız. Ardından karışımı cam şişelere koyarak en az 1 yıl bekleyiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Şerbetçi Otu Faydaları

Yulaf Sütü Faydaları

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article