- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Saç BakımıArgan Yağının Saçlara Mucizevi 8 Etkisi ve Kullanım Önerileri

Argan Yağının Saçlara Mucizevi 8 Etkisi ve Kullanım Önerileri

Argan yağı, “Arganio Spinosa” çekirdeklerinden elde edilen zengin vitamin, mineral içeriğine sahip olmasıyla birlikte cilt ve saça birçok faydası görülür.

Saç ve cilt bakım ürünlerinin içeriğinde yer alan argan yağının En çok Bilinen özelliğinden biri saçları derinlemesine besleyerek saç sorunlarını en aza indirmesidir. Bu yazımızda argan yağının saça faydalarını ve saç bakım önerilerini anlattık.

Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlar vücudumuzun en hassas bölgesidir. Mevsimsel faktörler, güvenirliği olmayan kimyasal içerikli saç bakım ürünleri, zararlı alışkanlıklar, dengesiz beslenme ve saç şekillendiricilerden dolayı saçlar yıpranarak canlılığını yittirir ve birçok saç problemleri meydana gelerek saç sağlığını olumsuz etkiler.

Bu durumu önlemek için Saçları doğal özlü bakım yağ ve ürünler kullanarak, tekrardan canlandırabiliriz. Saç bakımında en çok tercih edilen doğal özlü yağlardan biri olan argan yağı ile saçları eski sağlığına kavuşturarak yeniden onarabiliriz. Peki, argan yağının saç üzerinde faydaları nelerdir?

  1. Saç derisindeki ölü hücreleri ve kirleri arındırarak saçı derinlemesine temizler.
  2. Soğuk havalardan dolayı kuruyan saçları kökten uca nemlendirir saçın nem oranını karşılayarak saçların daha yumuşak bir hale gelmesine yardımcı olur.
  3. Saç problemlerin başında gelen saç dökülme sorunlarını yok eder.
  4. Saçı kökten uca besler ve saç kökünü güçlendirerek saçların hızlı uzamasına yardımcı olur.
  5. Saç dersinde meydana gelen kepeğin oluşumunu engeller.
  6. Saça canlılık ve parlaklık kazandırır.
  7. Saçın rengini korur ve boyalı saçlarda boyanın kalıcılığını sağlar.
  8. Saç elektriklenmesini ve kabarmasını önler ve saç şekillendiricilerden dolayı fazla ısıya maruz kalan saçları korur.

İlginizi Çekebilir: Argan Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı ile Saç Bakım Önerileri

argan yağının saça faydaları

Saçlara birçok faydası görülen argan yağını saç bakım rutininde birçok çeşitte kullanabiliriz. Peki , hangi şekillerde kullanılır? İşte argan yağı ile saç bakım önerileri…

1- Şampuanın İçerisinde Kullanın

Saçlarımızın temizlenmesi ve beslenmesi için saç şampuanlarına ihtiyaç duyarız fakat kimyasal içerikli şampuanlar saç problemlerinin meydana gelmesindeki en büyük etkendir. Bu durumu önlemek için kullanacağınız şampuanın içerisine argan yağı ekleyerek saçların zarar görmesini engelleyebiliriz. Bu şekilde saçlar zarar görmeden derinlemesine beslenerek daha iyi bir şekilde temizlenir ve daha canlı, parlak saçlara sahip olursunuz.

2- Saç Maskesi Olarak Kullanın

Günlük saç bakım rutininde yer alan saç maskesi görevini argan yağı ile  birlikte doğal özlü ürünlerle elde edilen saç maskesine  bırakabilirsiniz. Argan yağının içerisinde saçın ihtiyaç duyduğu mineraller ve vitaminler bulunur. Bu sebeple saçlarınızı kökten uca besleyerek saç sorunlarını engelleyebilirsiniz.

Öncelikle argan yağını saç maskesi olarak kullanırken bir diğer yardımcı doğal yağ olan hindistancevizi yağı ile karıştırarak uygulayabilirsiniz. Bunun için bir kaba 1Yemek kaşığı argan yağı ve 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağını karıştırarak temiz saça eşit miktarda saç uçlarından başlayarak saç diplerine kadar uygulayın ve saçlara yedirin. 30 dakika saçınızda beklettikten sonra saçınızı ılık su ile yıkayın. Haftada 1 veya 2 defa  uygulayın.

Argan yağı maskesi sayesinde bütün saç problemlerini yok ederek daha parlak ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

3- Saç Nemlendirici Olarak Kullanın

Soğuk havaya maruz kalan saçlar kuruyarak saç yıpranması ve saç kırılması meydana gelir. Bu durumundan kurtulmak için argan yağını saç nemlendiricisi olarak kullanabilirsiniz. Bunun için saç uçlarına 2 damla argan yağını uygulayın.

İçeriğindeki E vitamini sayesinde saçlar kökten uca nemlendirerek saça ihtiyaç duyduğu nem oranını sağlar ve daha yumuşak saçlara sahip olmaya yardımcı olur.

4- Saç Şekillendirici Olarak Kullanın

Argan yağını bir diğer kullanım şekli ise saç şekillendiricisidir. Fazla ısılı saç şekillendiriciler yerine argan yağını saçınıza şekil vermek için kullanabilirsiniz. Bunun için öncellikle duştan çıktıktan sonra nemli saçlara uçtan başlayarak uygulayın ve saçlarınızı havlu yardımıyla kurulayın. Bu sayede saçlarınız ısıya maruz kalmadan doğal yoldan düzleşir.

Not: alerjik reaksiyonlara karşı bir doktora başvurduktan sonra kullanmanızı tavsiye ederiz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article