- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Cilt BakımıArgan Yağı Ne İşe Yarar, Cilde Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Ne İşe Yarar, Cilde Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda, Zengin içeriği sayesinde cilt ve saç bakımında tercih edilen argan yağının  saçlara faydası olduğu kadar cilde de  birçok faydası görülür.

Genel olarak doğal cilt ve saç bakım ürünlerinin içerisinde yer alan argan yağı birçok uzman tarafından da tavsiye edilir. Bu yazımızda argan yağının cilt  üzerinde etkilerini ve nasıl kullanılması gerektiğini anlattık.

Argan Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Argan yağı, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineralleri barındırır. Saç bakım ürünlerinde sıkça tercih edilen argan yağının  cilt üzerine de etikleri fazladır. Cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri barındıran argan yağını cilt bakımında serum ve ya doğal özlü karışımlarla birlikte yağ olarak kullanabiliriz. İşte argan yağının cilde en etkili Faydaları…

  1. İçeriğindeki E vitamini sayesinde cildin elastikiyetini artırır ve cilt problemlerine karşı cildi korur.
  2. Güneş ışınlarına karşı cildi koruyan argan yağı, güneş yanıklarının giderilmesinde önemli bir rol oynar.
  3. İçeriğindeki E vitamini ve C vitamini sayesinde cildi derinlemesine nemlendirecek cildin ihtiyaç duyduğu nem oranını sağlar.
  4. Ciltteki sebum dengesini sağlayarak akne ve sivilce oluşumunu engeller.
  5. Argan yağının antiseptik özeliği sayesinde ciltteki enfeksiyon ve iltihaplara sebep olan mikropları öldürücü özelliği vardır.
  6. Hamilelikten sonra ya da hızlı kilo alıp vermede görülen ciltteki çatlaklıkların giderilmesinde önemli bir rol oynar.
  7. Erken yaşlanma karşıtı olan argan yağı ,ciltteki kırışıkların ve kaz ayaklarının giderilmesinde önemli bir oynar.
  8. Dudak bakımında argan yağı dudaktaki çatlakları giderek daha canlı ve çekici bir dudağa sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Aynısefa Yağının Cilde Faydaları 

Cilt Bakımında Argan Yağı Ne işe Yarar?

argan yağının cilde faydaları

Argan yağı, antioksidan özelliği sayesinde cildi besler ve dış etkenlere karşı korur. Cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller barındıran argan yağı cildi baştan onarır da diyebiliriz.

Günlük cilt bakımı yaparken güvenirliği olmayan maskeler, peelingler, yağlar, ve nemlendiriciler cildin elastikiyetini azaltarak cilt hasarlarının meydana gelmesini sağlar. Bu duruma karşı cilt bakımında argan yağını tercih edip cilt sağlığını koruyarak daha genç pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Peki argan yağı cilt bakımında nasıl kullanılır?

1- Güneş Kremi Olarak Kullanın

Argan yağı, cildi zararlı ışınlara karşı korur. Özellikle yazın çoğunlukla güneş ışınlarına maruz kalırız. Bu durum ise ciltte güneş lekelerinin oluşmasına ve cilt yapısını bozmaya sebep olabilir.

Güvenirliği olmayan kimyasal içerikli ürünler yerine argan yağını güneş kremi olarak tercih edebilirsiniz. Güneşe çıkmadan 1 saat öncesinden argan yağını cildimize uygulayarak gün boyu cildi, zararlı güneş ışınlarına koruyarak cildimizin sağlığını kaybetmemesini sağlayabiliriz.

2- Maske Olarak Kullanın

Günlük cilt bakımında yer alan maskeler cilt problemlerine karşı cildi yeniler. Ne yazık ki güvenirliği olmayan yanlış ürün seçiminden dolayı cilde zarar vererek cildin sağlığını tehlikeye atmış olursunuz.

Cilt bakımında maske görevini argan yağı ve yardımcı doğal ürünlere bırakarak cilt problemlerini en aza indirmiş ve cildi beslemiş olursunuz. haftada 1 kez yardımcı doğal yağ ve ürünler karışımı argan yağını cilt bakım rutinine dahil edebilirsiniz.

3- Nemlendirici Olarak Kullanın

Argan yağının içeriğindeki C ve E vitamini sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu nem oranını sağlayabilirsiniz. Güvenirliği olmayan kremler yerine argan yağını tercih ederek cildin günlük nem oranını karşılayarak daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

4- Makyaj Temizleyicisi Olarak Kullanın

Hemen hemen her gün birçok kadın güzel görünmek için makyaj yapmayı tercih eder. Gün sonunda makyaj temizleyicisi olarak güvenirliği olmayan makyaj suları tercih edilir. Bunun yerine makyajınızı temizlemek için argan yağı yeterli ve oldukça işe yarar bir yağdır. Makyajınızı temizlemek için bir pamuk yardımı ile cildinizi kirden ve makyaj kalıntılarından arındırabilirsiniz.

Not: Herhangi bir Alerjik reaksiyonlarına karşı doktora danıştıktan sonra kullanmanızı tavsiye ederiz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunlara da Göz At

Son Yazılarımız

More article